| Pozitivista a întrebat:

Am un copacel, este Bonsai. L-am primit de la o prietena cam acum de vreo 8 luni. Este foarte micut m-am interesat si pe internet cum il pot ingriji corect si nu am gasit prea multe informatii etc. Copacului ii tot pica frunzele si acum mai are foarte putine frunze... restul frunzelor sunt foarte uscate. Eu il ud cam o data pe saptamana. Iar ingrasamand lichid ii pun cam o data pe luna fiindca inca copacul este micut. Si il dau cu spray(ca sa nu aiba praf, si insecte) de frunze o data la 2 saptamani. Am niste intrebari :

1. O data la cat timp trebuie sa-i schimb pamantul si ce fel de pamant sa-i pun?

2. De cate ori trebuie sa-l ud in fiecare anotimp? Exemplu : vara o data pe saptamana

Si in celalalte anotimpuri de cate ori trebuie pe luna sau saptamana?

3. Ce pot face sa nu-i mai cada frunzele?

4. Cand trebuie sa-i schimb pamantul, celalalt pamant trebuie aruncat? Sincer sunt un copil si nu prea stiu cum sa ingrijesc corect un copac.

5. Cand se taie crengutele? Eu ma gandeam ca inca este mic si sa-l mai las un an sau cateva luni.

O zi buna sa aveti!; D

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Abuzeaza de google translate si cauta in japoneza
ei sunt cei care au inventat treaba asta si numai la ei e chiar folosita treaba asta, in afara Japoniei am auzit foarte rar de bonsai!

in plus, poate ca e normal sa ii cada frunzele, ca e iarna happy

| Pozitivista explică (pentru CarcotasulVesel):

Da, okay. Dar pamantul este foarte uscat si i-am pus apa o data la 2-3 saptamani. Si sincer acum de vreo 2 luni am uitat sa-l ud timp de aproape o luna sad ma simt super prost.

1 răspuns: