| Brunetzu_Dany_1992 a întrebat:

as avea o intrebare.
As dori sa cumpar niste faianta si gresie pentru baie, dar nu stiu exact cat trebuie.
Lungimea 3.
Latimea 2.50.
Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

De unde ati scos-o, fratilor, cu 7, 5 m, respectiv 8, 5?
Mai ginditi-va, da, grea e matematica asta!
Avem:
Faianta: doi pereti de 3 m x inaltime probabil 2, 5 m = 7 m/perete, deci 15 mp faianta pe peretii de 3 m.
Doi pereti de 2, 50 m x aceeasi inaltime, 2, 5 m = 10 m/ perete, deci 20 de mp pe peretii de 2, 5 m.
Total faianta - 35 mp. + 15% pentru taieturi, resturi, rebuturi, etc = 40 mp
Gresia: asa cum ti s-a zis deja - 8, 5 mp. Toti s-au referit doar la gresie, uitind ca in enuntul intrebarii ai adus in discutie si faianta.
Iar daca nu ai cine sa ti-o puna, sunt aici, ma poti contacta, si facem treaba buna!

| Brunetzu_Dany_1992 explică (pentru cristi202):

Mersii fain domnu?

| cristi202 a răspuns (pentru Brunetzu_Dany_1992):

Cu placere!

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Asta inseamna sa fii mafiot. 7, 5mp.

| Brunetzu_Dany_1992 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Deci total ar fi 7.5 mp mai exact nu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

E „grele" matematica asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Brunetzu_Dany_1992):

Ia 8,5 mp. Mai apar pierderi.

| iurii75 a răspuns:

Foarte simplu. Socoţi suprafaţa (lungimea x înălţimea, toţi 4 pereţi) scazi uşa şi eventual fereastra şi obţii suprafaţa necesară. Doar că mai adaugi 15% pentru tăieturi, resturi, rezervă. Dacă faianţa pe care o vei alege este de mărimi mari (de ex 30x60 cm sau 25x50) şi nu ţii lene o poţi socoti la bucată plus vreo 6 bucăţi rezervă.