| myandmy028 a întrebat:

Bună, aș vrea să îmi iau o mașină de spălat care este clasa B și aș vrea să îmi spuneți câtă energie consumă, dau funda happy. (este urgent)

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

O mașină de spălat clasa B consumă între 19 și 23 de kW pe oră per kg de rufe. De aici calculele poți să le faci singură în funcție de volumul de muncă la care o supui. Nu văd de ce ai merge pe o mașină clasa B când una clasa A+ consumă pe jumătate și le găsești la prețuri de nimic.

| regis a răspuns (pentru siriusblack98):

Cand luati informatii copy/paste treceti-le prin filtrul ratiunii.
Dipa cifrele tale, la un program de 2 ore si kg de haine, masina ar consuma intre 190 si 230 kWh, aberant de mult. La un asemenea consum s-ar topi si contorul...
Probabil valorile date sunt pe 1 an, nicodecum pe ora.

| siriusblack98 a răspuns (pentru regis):

La 190-230 kw se topește contorul? Tu nu ai habar ce vorbești bă băiatule, wake up. Normal că este un consum mare, de aia nu sunt recomandate mașinile de spălat clasa B. Cică valori pe an, bă baiatule te faci de râs cu tot cu titlul de "expert".

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Avand in vedere ca putere instalata pentru bransamentele casnice este sub 10 kw, pe la 190 s-ar cam topi instalatia. Ziceam la misto de contor, pentru cine il duce capul, dar stai linistit ca nu rezista nici contorul. Pentru ca 190 kW echivaleaza cu 55 de aparate de aer conditionat de 12000 BTU pornite la maximum sau cu peste 100 de ochiuri de plita pe inductie pornite tot asa, pe putere maxima.
Si da, acelea sunt valori la nivel de an, nicidecum pe kg si pe ora. Uite, am ales la intamplare o masina de spalat clasa B, care are consumul anual estimat 177 kWh.

https://m.emag.ro/......DLRCK2MBM/

Scuzele iti sunt acceptate.

| relian a răspuns:

Masinle vostre consuma ca incalziti apa cu element electric,aia va omoara de tot laughing
Cauta o masina care sa nu incalzeasca apa,aia e buna, n-o sa ai probleme cu ea mai niciodata, nu cureti nimic, nu faci nimic, nu se strica nimic laughing
Apa o incalzesti cu un boiler pe gaz, la care trebuie o butelie.Stiu ca asa e moda pe acolo prin europa,poate sin restul lumii,dar eu zic de America,aici nu gasesti masini care sa incalzeasca apa, in primul rand pentru ca splarea ar dura f mult, apoi pentru ca o astfel de masina este pretentioasa, se strica rapid, de aia americanii folosesc numai masini care nu incalzesc apa.
Nu stiu daca prin europa se gaseste asa ceva, dar poti intreba.Singura chestie e acolo unde ai masina trebuie sa tragi si un robinet cu apa calda, pentru ca acea masina de care eu vorbesc are 2 furtune, una pentru calda si una rece, are un motor, o valva care baga apa sau o mixeaza si aia e toata masina laughing

| UnDiavol a răspuns:

Https://altex.ro/

Sunt o Grămada Aicia dacă doriți puteți accesa linkul

| myandmy028 explică (pentru UnDiavol):

Eu voiam să știu cât consumă o mașină de spălat din clasa B

| UnDiavol a răspuns (pentru myandmy028):

Îmi cer scuze nu am înțeles SiriusBlack98 va răspuns doamnă răspunsul corect