| Gelica_Morosanu_1986 a întrebat:

Bună, as vrea sa-mi spuneți care lenjerie de pat e mai buna, cea din finet sau satin, bumbac? Stiu ca sunt acele lenjerii pufoase, parca ar fi umflate.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Lenjeriile de pat le iei dupa anotimp,adica cele pufoase ce spui tu is mai groase,tin cald si se folosesc iarna,iar cele asa ca coala de hartie,is subtiri,tin racoare si se folosesc vara.
Ambele is din bumbac,acum ca e bumcac mai stiu eu pima cotton sau bumbac normal, sau mai stiu eu de care aia depinde cati bani vrei sa dai.
Cele subtiri de vara cu cat is mai nu stiu cuvantu in romana, dar asa ca idee cu cat tesatura este mai stransa cu atat este mai de calitate, dar e si mai scump.
Cele pufoase au tesatura mai laxa, de aia si sunt pufoase si tin cald cum am zis nu se recomanda alea vara, iar alea subtiri daca le pui iarna zici ca esti in frigider laughing

| Iote a răspuns:

Cele din finet sunt mai calduroase iarna.
Cele din bumbac sunt cele mai bune (calitativ) si mai aspectuoase. Personal, le prefer pe cele satinate. Dar sunt si mai scumpe.
Nu stiu despre ce lenjerie pufoasa vorbesti.

| Ciprian92c a răspuns:

Citeste aici care sunt cele mai bune lenjerii de pat

https://www.ainevoie.ro/cea-mai-buna-lenjerie-de-pat/