| AlinC17 a întrebat:

.cand credeti ca ar fi mai benefic sa tund pomii fructiferi?
Primăvara sau toamna? Am citit mai multe articole..si nu m-am decis... vreau sa-i tai ca sa aduca mai mult rod, sa fie îngrijiti..nu pentru forma sau altceva.

Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Se pot tunde pomii toamna, iarna sau primavara devreme nu conteaza.
Este bine sa nu fie mugurii prea dezvoltati in momentul tuderii.
Fiecare cum are timp eu de ex anul trecut i-am tuns toamna si anul asta primavara, dar se poate si iarna daca este timpul mai moale.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Cei tineri, toamna. Restul primavara.

| relian a răspuns:

laughing numai profesionisti pe aici,iar de tuns se tund oamenii,tunzi iarba,pomi se taie,se fac taieri de rod asa se spune.
Sa raspund la intrebare,la pomi se fac taieri de rod primavara,inainte sa plece sa inmugureasca.
Daca vrei sai tai de tot o poti face oricand laughing.
deci tai primavara indiferent ca e tanar sau batran.
E ca si cum ai tunde un berbec laughing ca astia ce tiau dat raspunsuri is berbeci laughing deci tunzi un berbec de lana vara,nul tunzi iarna nu? Si nu tunzi berbecu vara si oaia iarna.Dar na oamenii vorba aia au tinut sa raspunda oricum,chiar daca prost,conteaz ca au raspuns laughing pai mai bine ma abtin cand nu stiu,sau nu-s sigur.
De ce se taie primavara? Acu nu mai stau sa explic.Dar asa doar cateva spicuiri,primavara vezi ce ramuri sunt ok,care nu-s, apoi iarna sau de toamna pana iarna se pot intampla accidente, furtuni, deci ruperi de ramuri, sau temperaturi scazute, ramuri degerate etc.Deci faci taieri primavara numa. Spor la taiat, desi nu stiu cum este vremea la tine.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Primavaea daca sunt mai batrani si toamna, primavara daca sunt mai tineri.