| Rienmedire a întrebat:

Buna! Cand este cel mai indicat sa fac toaletarea pomilor ca sa nu ii afecteze? Si ce trebuie sa tai mai exact? Dau funda!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu am invatat (si fac) asa:
Primavara, cand incep mugurii sa se activeze (inainte de desfacere! ) se taie toate crengile care nu muguresc (sunt uscate), dupa care se face rarirea coroanei. Regula este ca, intre crengi sa "poata zbura pasarea", adica sa fie o distantare de minim un jumat de metru (asta pentru a putea soarele sa patrunda la fructe).
Din varfurile crengilor crescute anul anterior se taie inapoi cca. jumatate pana la 2/3 parte, atat sa nu creasca coroana prea inalta. Taieturile se fac in susul mugurilor care sunt orientate spre exteriorul coroanei.

| Catrice a răspuns:

Toamna după ce-s culese roadele sau primăvara devreme, înainte de inmugurire.

| gabicoo a răspuns:

Februarie-martie!