| XZX213 a întrebat:

Buna, care este mai ieftina încălzirea centralizata de la stat sau centrala proprie? Cam cat se plătește la încălzirea centralizata in lunile geroase? Daca sunt conectat la încălzirea centralizata o pot opri când vreau si sa îi dau drumul din nou peste câteva ore de exemplu? Mi-ar placea răspunsuri din experiență (in special Timișoara) mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Se pare ca, solutia ceea mai buna este centrala termica proprie a blocului, complet automatizata.
Asemenea echipamente sunt foarte fiabile, necesita doar verificari si putine interventii.
Costul investitiei nu depaseste cel al unei centrale de apartament, randamentul este mare si pierderile de traseu (in pamant) sunt eliminate. Costurile de verificare si de intretinere sunt mai reduse decat la centrale individuale. Peste 10 apartamente sunt mai rentabile decat alte solutii (individuale sau la distanta).

La apartamentul de 50mp unde locuieste o ruda apropiata, costul incalzirii nu a depasit 230 lei iarna trecuta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si unde gasesti tu bloc fara cel putin un cretin care crede ca centrala aia trebuie sa mearga 2 ore dimineata si 2 seara pe termoficare? Eu la ~54 mp cu centrala in condensatie tot cam atita am platit la gaz. Termoficare non-stop, cam 22 ziua si 21 noaptea setata.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu platesc la incalzire pana in 350 lei/luna la circa 45 mp., in iernile cele mai geroase. La incalzirea centralizata platesti si pierderile pe retea. Intreaba-l pe oprescudorin11 cat plateste. Eu pun pariu ca plateste peste 500 lei. Mai mult, eu n-am pe nimeni sub mine si este mai rece. Am vecini care au suprafata mai mare si au pecineva sub ei. Abia ajung la 300 lei.

| oprescudorin11 a răspuns:

Din pacate sunt din Bucuresti, dar cu antene in Sinaia si altele.Nu poti opri caldura in zile mai calduroase din centrala proprie caci apoi vei consuma mai mult ca sa compensezi.Cred ca e mai buna incalzirea generalizata. Dintr-un simplu motiv: daca ceilalti vor sa stea in ger, vei consuma mai mult si-ii vei incalzi ' si pe ceilalti!
Cum sa ma explic?
Daca esti intr-o casa separata, atunci problema iese din discutie.
La BLOC apar asa de multe 'fenomene', incat e mai rentabil globalizat.
As putea sa-ti demonstrez cumva, dar spatiul nu-mi permite. Daca insisti, da.
Din experienta, poate ma crezi.

| geani71 a răspuns:

Poti s-o opresti cand vrei daca ai robinet la calorifer, dar trebuie sa ai si repartitor ca sa nu ti se contorizeze acel consum si sa platesti mai putin; in caz contrar, la plata pausal platesti la fel cu toti vecinii, chiar daca mai opresti caldura. Eu mi-am montat centrala termica Viessmann in condensatie de acum doi ani si am ajuns sa platesc la jumatate fata de sistemul centralizat unde-ti sunt bagate toate pierderile in Bucuresti si banuiesc ca si la Timisoara e cam tot asa.