| Xulescu19 a întrebat:

Buna, casa mea este vechie ( din chirpici) si as dori sa ii fac mansarda. Ce trebuie sa fac ca aceasta sa reziste la mansarda?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Nu chiar, desi ideea nu este rea! big grin

Cel mai bine vorbeste cu un inginer constructor, poate ca (in functie de planul la sol al casei actuale) scapi numai cu turnarea unor stalpi de beton incorporati in structura actuala a casei. pe acei stalpi se aseaza grinzi metalice si pe acele grinzi se construieste o mansarda pe structura usoara (lemn, izolatie poliuretanica, rigips etc. Nu ziduri din caramida/BCA, nu acoperis din tigla...). Dar, daca te apuci sa faci calculul de costuri, s-ar putea sa ai surpriza sa descoperi ca o sa coste cat o casa noua pe doua niveluri, construita pe sistemul clasic.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Bunicii mei tineau in podul casei din chirpici tone de cereale. O mansarda presupune o greutate mult mai redusa.
O mansarda compartimentata cu rigips nu ar trebui sa creeze probleme, daca grinzile ofera sustinerea necesara. Acesta este elementul de structura pe care trebuie sa il verifici, daca acestea rezista vor rezista si peretii.

| darrio2007 a răspuns:

Alta casa din beton si caramida.

| Xulescu19 explică (pentru JackR):

Multumesc!

| JackR a răspuns (pentru Xulescu19):

Cu placere! Si success cu proiectul, oricare ar fi el!

| cristi202 a răspuns (pentru JackR):

Da, l-ar costa cit una noua cu doua niveluri. Deci nu ar merita. Dar nici nu merge, casele vechid e chirpici nu au temelie serioasa, unele nu au deloc, si fara temelie, stii si tu ce se intampla.

| JackR a răspuns (pentru darrio2007):

Nu chiar, desi ideea nu este rea! big grin

Cel mai bine vorbeste cu un inginer constructor, poate ca (in functie de planul la sol al casei actuale) scapi numai cu turnarea unor stalpi de beton incorporati in structura actuala a casei. pe acei stalpi se aseaza grinzi metalice si pe acele grinzi se construieste o mansarda pe structura usoara (lemn, izolatie poliuretanica, rigips etc. Nu ziduri din caramida/BCA, nu acoperis din tigla...). Dar, daca te apuci sa faci calculul de costuri, s-ar putea sa ai surpriza sa descoperi ca o sa coste cat o casa noua pe doua niveluri, construita pe sistemul clasic.