| Ioana1703 a întrebat:

Buna!
Cat costa renovarea unei case in rosu de aproximativ 200mp? De la termopane, instalație electrică, incalzire pana la amenajarea cu mobila (2 bai, salon cu bucătărie si 3 camere )

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

E greu de spus. Probabil atingi un minim de 15.000 de euro, daca mergi pe low cost la absolut tot. Un maxim nu exista, o simplă cabina de dus putand depasi aceasta suma.
Ai inceput cu termopanele, gandeste-te ca in acelasi locas se poate monta un geam alb de la dedeman, cu o jumatate fixa si una cu deschidere, cu sticla clara, sau dimpotrivă, un geam in 3 canate, cu tripan de 52 mm, profil de 100 mm imitatie de lemn, roleta cu telecomanda, pervaze, plase de tantari plisse samd. Nu mai vorbim de lemn stratificat combinat cu aluminiu, de balamale ascunse, de comenzi wi-fi, senzori de lumina si alte asemenea.
Inmulteste diferenta cu numarul de geamuri si vei vedea ca e imposibil sa calculeze cineva un cost "mediu", nici macar estimativ.

| Ioana1703 explică (pentru regis):

Multumesc frumos pentru raspuns!
stiu ca este greu de calculat. doar pentru mine am vrut sa stiu aproximativ.

1 răspuns: