| Daughter a întrebat:

Ce costuri implica adăugarea unui geam mare (spart perete, autorizati) la bloc?
Aș vrea sa stiu ce preturi mă așteaptă. Stau la parter, ieșire direct la stradă. Oare e posibil sa sparg perete pentru a adauga fereastra? Astept parerile voastre.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Peretii exteriori deseori sunt pereti de sustinere, spargerea carora poate cauza grave probleme de rezistenta in constructie.
Trebuie sa contactezi personal proiectantul cladirii sau sa apelezi (cu o cerere in acest sens) la inspectoratul teritorial in constructii. Ei vor putea sa acceseze proiectul si sa spuna daca se poate sau nu face deschidere pe acele perete.

| darrio2007 a răspuns:

Legal, nu. Este perete de rezistenta. Daca o faci, e pe barba ta. Dar nu ai sa o faci, esti fată.

| Daughter explică (pentru darrio2007):

Garsoniera de langa este magazin SH. Pe langa geamuri au pus si usa.

| darrio2007 a răspuns (pentru Daughter):

Au dat dreptul.

| Daughter explică (pentru darrio2007):

Vreau sa fac totul legal. Eram curioasa cat costa autorizatiile acestea

| darrio2007 a răspuns (pentru Daughter):

Sincer, nu stiu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai voie să schimbi arhitectura blocului în primul rând. Nu vei primi autorizație pentru asta.

| NLS a răspuns:

Daca blocul are rezistenta pe cadre (stalpi plus grinzi), rezistenta NU e pe ziduri,
ziduurile sunt doar element de umplutura,
deci cu aprobarile necesare, poti da jos o bucata din el pentru o usa sau un geam.

Problema apare daca constructia e veche si are o arhitectura aparte; in acest caz foarte putin probabil sa primesti aprobare, dar daca la garsoniera de langa s-a putut, cel mai probabil e ok si la tine.

PS: Daca din intamplare zidurile sunt element de rezistenta (exista mai putine blocuri construite astfel, dar poate ai ghinion),
e foarte indicat sa lasi constructia asa cum e, indiferent ce fac vecinii.

Intereseaza-te la Inspectoratul judetean in Constructii despre rezistenta cladirii, (sau Regional/de Stat daca e vorba despre Bucuresti).

Desigur ca daca e vorba despre bloc construit in ultimii 10-20 ani, poti cauta si proiectantul, prin Asociatia de Proprietari, sau intrebi vecinii mai in varsta.