| vmalex21 a întrebat:

Ce parere aveti despre oalele din inox? Ce ar trebui sa am in vedere la cumpararea unei astfel de oala? Nu vreau ceva din piata dintr-un metal ordinar fabricate prin China.Am cumparat din strainatate o oala din inox marca,,Artame,,(scrie pe ea ca e Made in Portugal) si ca ar fi profesionala,e grea, are manerele din metal sudate.Totusi as vrea sa imi mai cumpar cateva dar in Romania nu gasesc marca asta.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vrei calitate? Cauta o firma in domeniu. E valabil pentru orice lucru, nu doar oale. Orice lucru de firma e bine lucrat si de calitate. Insa sa stii ca te va costa mai mult decat chinezariile ce le gaseti in toate pietele.
Sotia mea a luat niste oale de inox, un set a fost 2600 de lei noi! Dar alea chiar fac minuni, nu ne pare nicidecum rau ca am dat atitia bani pe ele. Au in spate vreo 4 tehnologii care fac ca mincarea sa iasa exceptionala. Plus ca au garantie pe viata.

| vmalex21 explică (pentru cristi202):

Vrei sa iti spun o chestie? Nici firmele nu mai sunt ce au fost....am avut Puma si Adidas cumparati din magazine din strainatate si au fost vai de ei.Am avut telefon Samsung si a fost execrabil.Am avut lentile de ochelari de firma renumita si au fost vai de ele.Masina de spalar de la firma renumita prezinta deja intr-un colt rugina, la un an dupa achizitie.Traim intr-o epoca a economiei de consum.Intr-adevar,un set de oale din inox de calitate poate ajunge la pretul ala insa mie imi trebuie doar 2-3.Pana la urma m-am orientat spre Pyramis, cei de la aceasta firma mi-au spus ca produc in Grecia si Italia.

| relian a răspuns:

Cratite bune nu stiu daca ai da tu asa bani multi pe ele.Insa nu cratitele din inox is cele mai bune, merg si alea.La ce trebuie sa te uite la astea de inox? Cite straturi are la fund. Daca e cun singur strat oricine poate face si e cea mai slaba.Cu cit are mai multe straturi cu atit e mai buna.Ca firma buna, acum nu stiu daca gasesti prin RO eu iti zic firme bune-All- Clad, Ruffoni asta e firma italiana dar costa de te rupe, si aia prima la fel, Calphalon si multe alte firme sunt zeci de firme, depinde ce bani vrei sa bagi in cratite.Sint oale de sute de dolari unele si o mie. Daca vrei din inox la aia sa te uiti cate straturi de inox are.Cu un singur strat nu-i buna aia e oala obisnuita.Mai ales tigai chestii de genu asta trebuie sa fie cum zic. Oala merge si asa ca de obicei fierbi ceva acolo deci nu ar fi sa se prinda ceva.Sint cratite cu straturi de cupru aluminiu si inox sau doar cu cupru si inox sau cupru si aluminiu, alea te rupe la bani. Pune si tu pe google si cauta cookware brands asa sa scrii in engleza si o sa iti dea firme de nu o sa stii la ce sa te uiti.Alea profesionale ce zici tu nu ai bani, alea costa sute de dolari o singura tigai laughing deci cratite din inox is bune, insa la tigai si chestii in care prajesti ceva trebuie sa fie cum am spus sa aiba 3 sau 5 straturi, cu cit mai multe cu atit mai buna este. Oala poate sa fie si simpla aia faci ciorba, faci supa ce mai faci nu ai treaba.Bine acu daca ai bani iei si oale la fel.

| ALGator a răspuns:

Exista niste vuvuzele scumpe care se vind prin Ro la pachet ca fiind "elvetiene, din inox chirurgical". Arata fatoase dar calitatea e slaba. A nu se cumpara.
In rest, e bine sa fie si pentru plite cu inductie in caz ca ai sau vei cumpara asa ceva. Marci obisnuite. Te uiti la ele, sa nu fie firave, sa nu li se clatine minerele.
In China depinde cine le fabrica. Daca nu sunt copii, cele de firma europeana sunt suficient de bune, chiar daca sunt made in China.