| Dana_Andreea_1981 a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa calculez costurile la intretinere. Stau la un bloc care are centrala proprie si fiecarui apartament ii corespunde un gigacalorimetru care este undeva pe scara. Pretul la gigacalorie este de 229, 4 lei iar indicele vechi pe gigacalorimetru este 21801 kWh si indicele nou 22787 kWh.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

1 Gcal = 1163 kwh.
Contorul indica un consum de 22787-21801=986 kwh.
Asta ar insemna 0, 8478 Gcal.
La 229, 4 lei/Gcal ar fi de plata 194, 49 lei.

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Pe langa administrator... nu ar fi si mai usor daca te-ai iita la lista curenta de intretinere?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Nu face asta administratorul blocului? Iti poate explica el.