| anonim_4396 a întrebat:

cred ca a ti avut mai multi o problema de genul in viata... locuiesc cu prietenul meu in chirie intr o casa impartita in apartamente, cu curte comuna si intrari separate.in aceasta casa mai e o familie cu doi copii si doi caini un pitbull si inca unul mic, nu stiu ce rasa. de cand ne am mutat aici, de 3 luni,cainii sunt in curte si nu putem sa iesim si sa intram in casa decat daca i sunam sau ne certam cu ei,cainii latra si sar pe noi,dau sa ne muste si ne este frica. am sunat si proprietarii de o mie de ori care sunt plecati din tara si le am spus tot, au spus ca vb cu ei si tot nu vor sa inteleaga,sunt redusi mintal,cand le spunem sa si ia cainii in casa sau in spate in gradina ne jignesc ne fac prosti si nesimtiti. nu stim ce sa mai facem, au zis ca daca ii omoram ne dau in judecata, ne am gandit si la asta.am luat spray cu piper, degeaba le dam... daca mergem la politie avem vreo sansa? nu mai putem rezista asa, acum le spunem sa bage cainii, peste 30 min sunt inapoi afara.sigur ii lasa cu rea vointa.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Faci plingere la politie, sesizezi primăria sa vină hingherii sa ia cîinii de acolo, cîinii ăia sunt un real pericol, vă pot omorîî, intrucît pitbulii sunt cîini de luptă, cei care au asemenea cîini trebuie sa i tină legati si cu botnite, ca altfel iau amenzi grase.

| Alexandra2519 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai si au ce sa le fac? pot sa ii ia? ca sunt in curte tot timpul, nu ii scot afara din curte. o sa merg si o sa fac plangere. sesizarea la primarie o pot face tot la politie sau cum/?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alexandra2519):

Nu dragă, o sesizare o faci la sectia de politie unde apartii, din sectorul tau, si altă sesizare la primărie tot in sectorul tau, nu are importanta ca esti in chirie, cand faci plîngerea trebuie să ai la tine buletinul tau original nu copie ca nu se ia in considerare plîngerea decat cu buletinul original al reclamantului adică al tau. Dar unde stai in chirie in ce zonă? Bucuresti sau in provincie? O seara bună, luni la prima oră adică la 8 dimineata esti la sectia de politie cu plingerea făcută, scrii pe o foaie o sesizare, iar după te duci si duci una si la primărie, si astepti raspunsul lor sa vezi in cît timp se rezolvă situatia, nu te apuca tu sa otrăvesti cîinii ca dai de dracu, te amendeaza pe tine ca ai omorît animalele, lasă legea sa rezolve cazul.

| Alexandra2519 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

In Arad! O sa merg. Si ce o sa le faca in cel mai scurt timp? Ca si eu am patit o chestie de genu, am injurat o pe una si dupa o saptamana am fost chemata la declaratii la politie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nici primăîria sau politia nu rezolvă această situatie, nu ave ti altă solutie decat sa va mutati cu chirie in altă parte, o garsonieră intr-un bloc civilizat, fără cîini sau vecini scandalagii.

| relian a răspuns:

Iti zic eu ce sa faci.Nu mai platesti chiria deloc, daca te suna ala plecat ca de ce spui ca nu o sa platesti decat cand rezolva situatia, ca ai contract asa ca el sa vie sa isi rezolve tigaile, ori il da pe ala afara ori tu stai fara sa pltesti pana expira contractu, apoi pleci ca e mai bine.Un astfel de proprietar care nu ia masuri pai ala e om.Pleaca de acolo, poate asa o sa faca toti si o sa vada pana la urma ca din cauza unui idiot el nu mai poate inchiria sau nu vine nimeni acolo.Cnd te-ai mutata tu nu ai vazut? Adica ma duc inainte ma uit, daca is animale eu am plecat, eu nu is curios de animale la aptm sau oriunde ar fi sa stau cu chirie si sa fie animale linga mine, cum zici in aceiasi curte.Aia care au animale ar fi bine sa isi faca casa si poate sa tina ferma nu animale.In sf eu asa zic suna-l pe proprietar si spui ca tu nu mai platesti chirie pana el nu rezolva problema sal dea afara pe ala cu caiini lui cu tot. Daca spune ca nu, atunci te duci cum zic unia pe aici si faci plingere la politie si pirmarie impotriva la ambii atit la ala cu canii citi si proprietarului ca e rea vointa, ca nu-ti rezolva problemele care de fapt is alea lui.Eu mas degraba las reclama pe proprietar poate aa se invata minte sa rezolve ce are ca doar tu platesti nu stai moca, el este obligat sa ia msuri nu tu.El trebuie sa multumeasca toti chiriasii, daca nu-i capabil atunci sa nu mai dea in chirie.

| Alexandra2519 a răspuns (pentru relian):

Nu am niciun contract cu proprietarul...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu as lasa poarta deschisa. Nu e raspunderea mea, sa ti-o suga pe romaneste.

| Alexandra2519 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am lasat o putin dar nu ies, vin pana in poarta si latra, dupa care se intorc. nici nu putem sa intram in curte de ei ca sar pe noi sa ne muste. si trebuie sa i sunam pe vecinii sa i ia sa putem iesi sau intra in casa. si de fiecare data ne jignesc si ne certam

| Alexandra2519 a răspuns:

Daca fac plangere la politie ma ia cineva in seama? tinand cont ca sunt in chirie, nu e apartamentul meu. si trebuie sa le fac poze cand sunt in curte sa am dovezi?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alexandra2519):

Ca sa faci scris la politie trebuie sa fii in regula cu actele, sa ai mutatie acolo. Eu as cauta articolul cu sechestrarea de persoane si l-as pune in reclamatie ca nu poti iesi, e penal. Sunt obligati sa faca ceva.

| Alexandra2519 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu am inteles prea bine raspunsul dvs. trebuie sa am mutatie ca sa fac reclamatie?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alexandra2519):

In baza a ce faci o reclamatie? Se incepe cu datele de identificare ai adresa, nu?