| Buzatus a întrebat:

Buna!
Cultivam de ceva timp pepeni verzi si galbeni, iar pana acum nu mi sa mai intamplat sa am o astfel de problema.
Plantele care in prezent au fructe aprox. de 1 kg dar si cele care nu au fructe se ofilesc iar radacina lor este intr.un fel mancata(sectionata) in firicele.
Eu cred ca e problema furnicilor.
Daca credeti si voi la fel va rog spuneti-mi cum sa scap de ele.
Initial am aruncat paine printre ele si un zahar brun amestecat cu un praf.
Daca asta e problema cum pot sa o combat?
Daca nu este atunci ce?

Rog seriozitate in raspuns va rog!

1 răspuns:
| Freddie23 a răspuns:

Furnicile din cate stiu nu ucid plantele. Vezi ca sunt prin piete magazine cu seminte si chimicale pentru agricultura, iar aia de acolo chiar se pricep. Intreaba de cauza si cumpara un tratament. Eventual pentru verificare mergi la doua astfel de magazine.