| Alexandra_Alex_1993 a întrebat:

Cum as putea sa ard un neon fara sa ma electrocutez? Stiu, suna aiurea dar vreau sa-l ard neaparat.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumperi un starter, il desfaci si scoti piesele din el.
Cu un ciocan de lipit cositoresti un fir de sarma in interior, intre cele doua contacte, astfel sa faca legatura electrica buna.
Pui inapoi capacul starterului si inlocuiesti cu el starterul din corpul neonului. Evident, asta faci cand lumina este stinsa si nu te vede nimeni.
Pleci repede si lasi lucrurile sa se intample... big grin

| darrio2007 a răspuns:

Se stie ca fetele nu le au cu tehnica. Eu zic sa-ti iei gandul de la asa ceva.

| sierra1 a răspuns:

Alimentează-l cu 380V - rezolvi garantat

| Ineys a răspuns:

Sincer nu mi se pare corect ca tu sa arzi un neon fara sa te electrocutezi.

De ce?

Lasa-ma sa-ti explic.

In primul rand, la nivel subatomic, orice lucru de le aceasta planeta este compus din aceleasi particule.
Poate tu ai mai multe particule de o diversitate mai mare decat un neon, dar pana la urma tot particule sunt.

La nivel subatomic, toti suntem la fel!

In al doilea rand, nu mi se pare corect ca el sa "moara" iar tu sa continui sa traiesti.
Tie chiar nu-ti pare rau de acel neon? De curentul care trece prin el? Pe unde va mai trece acel curent dupa moartea neonului?
Daca intre acel curent si acel neon s-a creat o legatura? De ce sa-i desparti ARZAND NEONUL.

Nu sunt de acord. Daca vrei sa-l arzi, ai curaj si electrocuteaza-te cu el.

| Yee a răspuns:

Yee(Salut)! Stii, daca vrei sa sabotezi sistemul de iluminat al scolii tale, in speranta ca astfel scapi de scris, poti sa te iei de intrerupator nu neaparat de bec.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yee):

Irelevant. Se poate electrocuta.

| Alexandra_Alex_1993 explică (pentru Yee):

M ai nimerit... doar ca stau la internat si nu vreau sa ma mai trezesc dimineațahappy

| Yee a răspuns (pentru Alexandra_Alex_1993):

Yee! Nu am nici eu cum sa le stiu pe toate.

| Ady117 a răspuns:

De ce vrei neapărat să arzi un neon?

| Sorinlelele a răspuns:

Pai pasul unu: Faci un foc mare din ceea ce gasesti
Pasul doi : Il arunci in foc
Pasul trei : totul este gata