| Pricop_Ionut_1979 a întrebat:

Buna cum se calculează metru patrat? am cam 20 m de perete lungime și 2 analtime.multumesc.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Le inmultesti, deci ai 40 mp.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ineys are dreptate in ambele cazuri: nu se scrie cu i din a la inceputul cuvantului! Si sprafata se calculeaza in metri inmultind latura mare cu cea mica. La fel si daca-i in centimetri doar ca trebuie sa transformi in metri daca te intereseaza cati metri are. Adica, unitatea de masura sa fie aceeasi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Formula ariei se face în clasa a4a parca

| minrest a răspuns:

Cum se calculeaza suprafata? Tu nu stii? Bun, si daca iti spune cineva, tu cum o sa traiesti fara sa stii sa calculezi o suprafata? Ia gandeste-te putin, e foarte simplu.

| Ineys a răspuns:

Analtime? Sau Anal_time? :> O yeaa.

https://www.calculat.org/ro/arie-perimetru/

Cred ca tu te incadrezi la dreptunghi. E formula acolo.
Ai chiar si calculator care face pentru tine daca nu te descurci.