| alexandrubt13 a întrebat:

Buna, cum se scapa de o haita de caini vreo3-4 care omoara tot pasari, animale mici, nu vine nimeni sa le stranga si chiar e foarte rau, nu poti creste nimic?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca ai avea un gard, probabil nu ai avea problema asta. Pasarile si alte animale din gospodărie nu au ce căuta in afara proprietatii tale.

| cristi202 a răspuns:

Dacă ai gard, vezi unde e gaura de întra și omoară animalutele ce le ai și astup-o. Dacă nu ai gard, fa unul ca să nu mai între.

| Violleta2022 a răspuns:

Fii mai clara, tu-ti cresti pasarile din curte ta pe strada, unde vin cainii aia?
Nu crezi ca ar fi mai corect sa ai grija de propriile oratanii si sa le tii inchise in propria-ti curte?

| mihai69 a răspuns:

Gard electric.

| anonimg a răspuns:

În mod normal trebuie să anunți primăria, și aceasta va trebuie hingheri ca să-i ridice.
Sau dacă primăria nu se ocupă de caz, poți să contactezi protectia animalelor de pe raza județului respectiv. Asta ar fi cea mai buna soluție.
Dacă niciuna nu-și face treaba, n-ai decât să te înarmezi cu spray de autoapărare, cu pocnitori.; sau îți cumperi o arbaletă și te apuci serios de vânătoare.

| romeo78 a răspuns:

Există Poliția animalelor.
Căutați pe internet un număr de telefon de la Poliția animalelor și reclamă situația.
Problema este că trebuie să specificați dacă câinii sunt comunitari, fără stăpân sau aparțin unei persoane, unor persoane.
Fiecare dintre situațiile de mai au altă cale de rezolvare.
Oricum, vă garantez că așa cum nimeni nu se sinchisește de existența acestei haite de câini, dacă dumneavoastră veți dori să îi eliminați va ști toată țara, veți fi pus la zid, chiar veți avea dosar penal pentru maltratarea și uciderea unui animal.
În România un animal sălbatic, violent are mai multe drepturi decât are omul!

| Legion7X a răspuns:

Păi unde le cresti, le dai drumul în drum? Nu le ții în curte sau undeva protejat frumos amenajat?

| AlinTanase a răspuns:

și eu am o haita de câini dar aceia sunt foarte periculoși sunt ciobănești eu i-au câteva pocnitori dau câteva pe drum și se duc dracu! Sună si tu la protecția animalelor și dacă nu vin ca în cazul meu i-a si tu ceva pocnitori de le dai pe stradă ori se duc la mama dracu sau te vor ataca... Merită riscul!

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Anunta autoritatile, daca cele locale nu reactioneaza adreseaza te mai sus

| stefstefansteff123 a răspuns:

Incearca pe tot posibilul sa nu ii ranesti, animalele au si ele dreptul la viata. Mergi la Primaria de unde apartii si spune-le despre acesti caini daca nu isi dau interesul suna la un centru de protectie al animalelor, se vor ocupa ei de acesti caini.