| Razvan1lol a întrebat:

Buna, daca cumpar o centrala de la Dedeman, pot sa mi-o monteze ei?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Centrala, instalatie verificari nu mai stiu. Eu am instalat acum circa 14-15 ani. Depinde si de marimea locuintei. O centrala buna (si-ti recomand Ariston pe convectie. Sunt cele mai bune la raport calitate-pret. Asa sunt Bosch, Vaillant si altele foarte bune dar scumpe.) si depinzand de marimea locuintei costa sub 3.000 lei pentru o locuinta pana la 200 metri patrati. Materialele pot ajunge la 3.000 sau 3.500 lei si montarea si verificarile pot ajunge la 1.000-1.500 sau mai mult depinzand de relatia ta cu meseriasul. Eu am cumparat o centrala noua anul trecut si doar montarea si verificarea m-a costat circa 600 lei dar aveam toata instalatia facuta.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Montarea se face de o firma autorizata. Instalatia de apa se face de un instalator. Punerea in functiune se poate face de aceeasi firma care ti-a instalat-o sau de alt specialist agreat de distribuitorul tau de gaz.

| Razvan1lol explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult! Ca un pret, cam cat credeti ca ar costa?

| Salontanul a răspuns (pentru Razvan1lol):

Centrala, instalatie verificari nu mai stiu. Eu am instalat acum circa 14-15 ani. Depinde si de marimea locuintei. O centrala buna (si-ti recomand Ariston pe convectie. Sunt cele mai bune la raport calitate-pret. Asa sunt Bosch, Vaillant si altele foarte bune dar scumpe.) si depinzand de marimea locuintei costa sub 3.000 lei pentru o locuinta pana la 200 metri patrati. Materialele pot ajunge la 3.000 sau 3.500 lei si montarea si verificarile pot ajunge la 1.000-1.500 sau mai mult depinzand de relatia ta cu meseriasul. Eu am cumparat o centrala noua anul trecut si doar montarea si verificarea m-a costat circa 600 lei dar aveam toata instalatia facuta.

| doctorandus a răspuns:

Trebui sa stabiliti in prealabil acest lucru de comun acord. De preferabil in scris.

| elcosmin a răspuns:

Ti-o monteaza, doar ca mi se pare ca trebuie sa platesti. Plus etajele(daca stai la casa si vrei sa ti-o urce ei)

| DedemanSuportClienti1992 a răspuns:

Buna ziua,

Pentru a putea da curs solicitarii dumneavoastra, va rugam sa trimiteti detaliile pe email suportclienti@dedeman.ro sau telefonic 0234 525 525.
Va multumim. O zi buna!
Echipa Dedeman

| magcv a răspuns:

Din cate stiu, da, oricum trebuie sa discuti cu cei de la magazinul de unde vrei sa cumperi centrala. Noi am cumparat de la ei dar am montat cu omul nostru, iar dupa ce a fost gata montajul a venit un specialist de la Dedeman (foarte bun profesionist) care ne-a facut verificarea, ne-a explicat cateva aspecte tehnice, ne-a raspuns la intrebari. Am avut posibilitatea sa primim autorizatia ISCIR tot de la ei.

| Razvan1lol explică (pentru magcv):

Si cam cat ar costa, cu aproximatie montatul?

| magcv a răspuns:

Nu stiu cat ar costa sa montezi doar centrala, noi am montat si calorifere, si tevi tot atunci si am avut pretul pe toata lucrarea. Am cheltuit aprox. 5500 pe materiale plus montaj.

| Salontanul a răspuns (pentru magcv):

Acum am vazut ca ai instalatia! Deci 3.000 centrala si circa 600 lei montarea, verificarea si punerea in functiune.

| Razvan1lol explică (pentru Salontanul):

Multumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru Razvan1lol):

Multumesc si eu!

| Cojanu_Claudiu_1996 a răspuns:

Trebuie să iei legatura cu o firmă autorizată cică deoarece iti pierzi garanția. Magazinul dedeman se ocupa doar cu livrarea