| asd000 a întrebat:

Daca mut un brad de 15 ani se prinde?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca il scoti cu balot foarte mare se va prinde.Iti trebuie un escavaotor sau ceva cu cupa sa poti sapa pe linga el, ori daca esti dispus sa sapi cu cazmaua dai bataie.Dar nu te apuca acum ca sansele sa traiesca is cam zero.Fa treaba asta in noiembrie.Balotu trebuie sa fie cel putin de 1 m in diametru daca nu mai mult, deci pamintu trebuie sa ramana pe radacini, daca il desprinzi si ramain radacinile goale poti sal arunci, ai muncit degeaba. Daca nu ai mai facut asa ceva e mai indicat sa cauti pe cineva care se pricepe si a mai facut lucru asta.Bafta

| Iunix a răspuns:

Pomii se mută de regulă toamna după ce le-au căzut frunzele ( la brad nu e cazu ) astfel încât la primăvară pomul să se " trezească " deja în acel loc.

Nu ştiu dacă o să se prindă sau nu, dacă are 15 ani bănuiesc că e destul de mare.
Uite câteva sfaturi :
- încearcă să-l scoți cu cât mai mult pământ şi cu cât mai multe rădăcini posibile
- scoate-l din pământ şi mută-l seara şi după udă-l cu apă având grijă ca şi a doia zi, şi în următoarele zile are apă, dar fără să-l uzi în exces.

| Porcusorul a răspuns:

Prima data trebuie sa identifici daca intr-adevar e brad (abies) sau e un molid (picea). Vei gasi pe google cum pot fi deosebiti. Brazii sunt foarte sensibili la transplantare, molizii ceva mai rezistenti, dar nu cu mult. Inclusiv brazii cei mici de 30-100 cm, care teoretic sunt cei mai viabili pentru transplantare, au sanse sa se prinda de maxim 50%-75% chiar si daca faci totul ca la carte. Ca la carte inseamna:
- sa nu aiba radacina principala sectionata in urma procesului; avand in vedere ca bradul tau are 15 ani, inseamna ca radacina are 2 pana la 5 metri si dispunerea ei poate fi paralela cu solul intr-o anumita directie.
- sa se faca in octombrie sau noiembrie.
- se pastreaza exact aceeasi expunere la soare a coroanei; mai exact, faci un semn cu vopsea pe o creanga indreptata spre sud pentru a fi sigur ca in noul loc nu i s-a schimbat pozitia in raport cu soarele.
- trebuie luat cu mult pamant si, in functie se specia lui, udat din abundenta la radacina de 1 pana la 4 ori pe saptamana pana vine inghetul.

| CautFilmHorror a răspuns:

Eu zic ca se prinde, ce naiba are 15 ani, e destul de matur.