| Fumiko a întrebat:

Buna daca plantez acum un ananas peste cati ani va face fructe? Mai am unul de minim 5 ani si nu a facut niciun fruct.Si vreau ca zilele astea sa mai plantez unul.Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde in ce mediu e crescut, cum a supravietuit anotimpului rece.
Este posibil sa fie nevoie de altoire, ca la citrice (lamaia, partocala).
Intereseaza-te la o gradina botanica.

| anamariarot a răspuns:

Nu știu dacă e neapărat favorabilă clima de la noi pentru fructe de genul sad...

| PsyhoChild a răspuns:

Hmmm...un ananas face prima data flori si dupa fructe deoarece ananasul este format din mai multe fructe mici.el face flori dupa 15-20 de luni prima data si in numar de aproximativ 100.deobicei ananasul trebuie sa aiba in total un nr de 200 flori pentru a face un fruct mare si zemos...

| Pabibabum09 a răspuns:

Exact in aceste momente mananc ananas. laughing In mod normal, la o clima precum cea a Spaniei sau a Italiei(subtropicala) ar trebui ca dupa 3 ani sa dea roade. Insa, la noi (zona temperata), mult mai greu... Mai așteaptă 1 sau 2 ani. Probabil ca nu a ajuns la maturitate!

| Chernobyl a răspuns:

Nu merg de astea la noi la noi mere, pere etc.In tarile calde acolo cresc ananasii.