| MelindaVictoria a întrebat:

Daca vreau sa imi montez termostat la centrala trebuie sa mi-l monteze cei de la firma cu care am facut iscirizarea? Intreb asta pentru ca baietii mi-au pus o eticheta la imbinarea intre capacul centralei si corp si daca montez un termostat trebuie sa desfac capacul, astfel se duce sigiliul si risc sa pierd garantia de la firma. Multumesc!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde cat esti de hotarata sa te iei cu ei de gat.
Garantia este o obligatie legala a vanzatorului, in legea garantiilor (449/2003) nu se prevad exceptii referitoare la pastrarea vreunui sigiliu.
In plus, garantia este o obligatie a vanzatorului, nu a firmei care a facut punerea in functiune sau iscirizarea, iar procesul verbal de punere în funcțiune este suficient pentru a demonstra ca a fost corect instalată.
Eu nu as avea vreo emotie in a rupe acel sigiliu, ba chiar am avut o speta asemanatoare cu ani in urma, legata de un computer care avea carcasa sigilată. Dar pentru ca amenzile pe aceasta lege sunt foarte mari, vanzatorul a acceptat in final ca sigiliul lui nu are nici o valoare.
La centrala mea i-am spus din start celui care a facut punerea in functiune ca nu doresc acel sigiliu, ca ma deranjeaza estetic. Omul ma stie si e constient ca nu are nici o sansa, asa ca nu l-a mai pus. Nu am avut interventii in garantie, dar crede-ma ca daca era cazul o reparau.
De altfel, daca fabricantul ar considera necesar un sigiliu, ar prevedea un loc special pentru el, vezi de exemplu contoarele de apa sau de curent.
In concluzie, daca vrei sa montezi termostatul cu un alt electrician, asigura-te ca iti poate da un document care sa ateste ca el a facut interventia (factura, proces verbal de receptie, nota de interventie). In caz de nevoie, cu acest document poti dovedi ca interventia a fost una autorizata.

| darrio2007 a răspuns:

Cum ai folosit centrala pana acum?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aia-i o tampenie dar daca ei au pus sigiliu n-ai ce-i face! Eu am avut termostat cu fir si l-am schimbat, si mi-am pus singur cu WiFi. E adevarat ca ma si pricep, un pic, la electronica.

| Wr3nch a răspuns:

Da, cam trebuie.