| Andreasx a întrebat:

Buna! De vreo 2 sapt gandacii de bucatarie imi dau batai de cap.Am dat cu fiola regemi dizolvata in 500ml ala si degeaba,nu a facut nimic decat sa ii agite,sa fuga doar de unde erau, si sa iasa in locul unde nu am dat cu solutie pentru ca nu vazusem nici unu acolo, pe rama chiuvetei, vreo 3. In ultimele zile dau de unu in fiecare seara, ii dau cu spray.Am mai vazut cativa pui fff mici misunand pe blat la bucatarie ceea ce inseamna ca scarbosii au colonie. nu las urme de firimituri pe blat,diverse pete, vase nespalate lasate peste seara, totul e curat.doar mai scot ocazional de la congelator pui sa se dezghete peste noapte pana la 7dimineata ambalat cum am cumparat, nu neacoperit.Acum nici asta nu mai fac, scot doar ziua.
Am auzit ca acidul boric ar fi bun si omoara si puii nu doar pe ei. Daca presar praful pe unde cred ca isi fac plimbarea noaptea oare ma va ajuta sa nu mai vad nici unu? Ce spray bun recomandati care ii omoara pe loc in caz de nevoie? Urmeaza sa astup toate gaurile de la tevi cu spuma poliuretanica, usa de la intrare sa o izolez cu banda la prag si in rest.Banuiesc ca vine de la un apart.care e fata in fata si nu e locuit si asa ajung pe la prag la mine desi am dat cu regemi si la pragul vecinului si la al meu.

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Odata ce ti-au ajuns in casa, gandacii nu mai trebuie sa vina din alta parte, efectiv stau prin locuri inaccesibile si mananca, chestii la care tu nici nu te gandesti, cum ar fi firmituri sau orice resturi de alimente gasesc
iar ca sa scapi de gandaci sunt doua solutii mari si late:
1. vine o firma de deratizare si da cu solutie anti-gandaci PRIN TOT BLOCUL, FARA EXCEPTII (orice exceptie si gandacii or sa reapara) lucru imposibil in rrrrominica, sunt multi care nu deschid usa, si care nu vor sa auda, si nimeni nu le poate face nimic (in alte tari isi iau amenda, daca nu deschid usa)

2. am incercat spray in draci, luni de zile, este frectie pura la picior de lemn, am dat prin toata casa si am plecat din casa si in 2 zile iar era plin de gandaci, asa ca singura solutie practica pe care o stiu este:
https://www.emag.ro/search/gel+gandaci+bayer
CHIAR functioneaza, faci picaturi mici pe la toate coluturile pe unde ai vazut gandaci si intr-o saptamana o sa ai casa plina de gandaci morti, eventual si vecinul o sa aiba, pentru ca, gandacii sunt atrasi de gelul ala, mananca, se acopera de substanta activa si apoi toti gandacii cu care vin in contact mor... TOTI
unde mai pui ca nu are nici o problema oarecare cu oamenii, nu e toxic deloc, nu trebuie sa pleci de acasa dupa ce ai dat cu el

| Andreasx explică (pentru Zuzu1991):

Multumesc,am auzit ca e buna seringa?
Trebuie pus o data sau se repeta treaba la o sapt doua ca sa fie eficienta si pentru ouale lor sau se pune si eficienta ramane atat timp cat sta gelul acolo?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Andreasx):

Odata, dar, nu fi zgarcita, pune pe peste tot unde ai vazut gandaciwinking
eu am dat 2/3 din siringa aia acum vreo 3 ani si am mai vazut doar 1-2 gandaci din cand in candwinking

7 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Daca ai vazut si pui ai colonie de gandaci din pacate.
Iti trebuie dezinsectie profesionala si dupa ce scapi de ei poti folosi saptamanal/lunar solutii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Draga mea, gândaci sunt si in spitale. Cel puțin eu am văzut in Spitalul din Alba Iulia si Aiud, fiind internata. Degeaba îmi împachetam mâncarea sau hainele in așa fel încât sa nu poată intra, dimineața noptiera era plina de gândaci si chiar si in pachetele unde era mâncarea sau îmbrăcămintea. Se pare ca este f greu sa scapi de ei.

| Andreasx explică (pentru TamplaruAnisoara):

Si daca sunt si in spitale (trista realitate)asta nu inseamna ca trebuie sa ma imprietenesc cu ei in propria casalaughing)

| NunuNini a răspuns:

Poti sa faci orice. Degeaba daca o faci singur. Trebuie sa faca dezinsectie TOTI vecinii. Sigur au si ei chiar daca nu recunosc. Toti vecinii dar si la subsol. Iar operatia trebuie repetata dupa cateva zile (nu mai stiu 7 sau 10) pentru ca solutia nu afecteaza ouale. Altfel puii care vor iesi va vor umple din nou apartamentele.

| Andreasx explică (pentru NunuNini):

Stiu ca asta ar trebui sa faca tot blocul, e logic, dar la ce vecini am asta inseamna sa si spuna ca au ca sa se gaseasca o solutie si asta nu se va intampla.