| francut a întrebat:

Buna dimineata.
Am inlocuit bateria de la apa in bucatarie. Dar, am constatat ca are un miros intepator, toxic. Prima data am crezut ca este ambalajul. Apoi, am vazut ca si apa care vine are acelasi miros, dar si un gust intepator. Am lasat-o cateva zile sa curga, sperand sa se curete. Nu s-a curatat.
Am mers in alte magazine, sa cumpar alta baterie. Indiferent de firma, toate sunt la fel. Din ce cauza? Si cum se poate curata, ca sa vina apa curata?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Harlequin a răspuns:

Bateria are şi un cartuş de plastic care dacă îi făcut din plastic de proastă calitate poate să emane un miros neplăcut.

20 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu bateria e problema, am patit-o si eu. Apa miroase ca slapii din magazinele chinezești, nu? laughing
De vina este flexibilul de sub, mai exact cauciucul din interior. Din fericire se poate cumpăra separat. Se gasesc chiar si din cupru sau inox. Dar poți cumpara liniștit si din astea banale, nu vor mirosi la fel cu cele chinezești.

| francut explică (pentru regis):

De vina NU, NU, NU este "flexibilul de sub". La vechea baterie nu a facut asa. Iar tu, nu ai citit in ce conditii si UNDE miroase apa, avand si un gust " ca slapii din magazinele chinezești".

| regis a răspuns (pentru francut):

La vechea baterie nu a făcut așa, pentru ca odata cu bateria ai schimbat si racordurile flexibile cu cele din cutie. Sau nu?!?

| francut explică (pentru regis):

NU.

| alessia5158 a răspuns:

Mie greu sa cred ca o baterie de chiuveta, de regula fabricata din inox sau din alama sanitara, poate modifica intr-atat de mult caracteristicile organoleptice ale apei(gustul, mirosul, culoarea).Mai mult ca sigur, de vina este calitatea apei care ajunge la baterie! Verifica la vecini daca apa, cu provenienta din aceiasi sursa, are sau nu acelasi gust si miros.

| francut explică (pentru alessia5158):

Toti ati scris de dragul de a scrie. Mi-e greu sa cred ca nu ai cititit nimic!
La baie apa este buna. Ce sa caut la vecini? Numai la bucatarie, DUPA schimbarea bateriei a aparut problema.

| Harlequin a răspuns (pentru alessia5158):

Bateria are şi un cartuş de plastic care dacă îi făcut din plastic de proastă calitate poate să emane un miros neplăcut.

| sierra1 a răspuns:

Dacă înțeleg bine, bateria (robinetul) dă mirosul și gustul nașpa apei?

| francut explică (pentru sierra1):

Da.

| sierra1 a răspuns (pentru francut):

Nu știu ce să zic. Credeam că e apa de vină dar la baie zici ca nu mirose... Lasă să curgă apă caldă prin robinetul nou, poate trece mirosul ăla. Baftă!

| DaniTDCI a răspuns:

Problema vine de la reteaua de apa, nicidecum de la baterie

| francut explică (pentru DaniTDCI):

Serios? Si atunci de ce la baie nu am problema asta? Acolo e o baterie mai veche.

| DaniTDCI a răspuns (pentru francut):

Omule drag, tu in intrebare nu ai specificat pe unde ai problema, ai specificat ca, de fiecare data cand schimbi bateria iti vine un miros ciudat, intelegi?

| francut explică (pentru DaniTDCI):

Unde scrie "de fiecare data cand schimb bateria"?! Am schimbat-o acum, dupa 17 ani. Celelalte, sunt inca bune.

| Mateiu a răspuns:

1/ Probabilitatea ca mirosul acela pe care il descrii sa fie din cauza noii baterii este extrem de putin probabil, dupa mine fiind exclus! 2/ Inteleg si accept ca mirosul si gustul apei le-ai apreciat ca fiind *intepatoare*, insa nu stiu cum ai reusit sa constati toxicitatea apei fara vreo analiza chimica de laborator. 3/ Nu ai pomenit nimic despre culoarea apei, daca este ori nu limpede si daca are suspensii. 4/ Care e sursa de apa potabila si cum este apa vecinilor a caror instasalatie presupun ca este alimentata de aceeasi sursa?

| francut explică (pentru Mateiu):

Culoarea apei e normala. Nu trebuie sa merg la vecini. Apa la baie este potabila, ca intotdeauna. Numai la bucatarie, dupa ce am schimbat bateria, a aparut problema.

| Caba_Ciprian_2000 a răspuns:

Vezi dupa cateva zile
Pana se mai spala bateria

| francut explică (pentru Caba_Ciprian_2000):

Inca nu s-a spalat. Dar am aflat ca de vina e calitatea proasta a cartusului din interior. Plastic prost. Deci, nu se va spala. Trebuie schimbat definitiv.

| regis a răspuns (pentru francut):

Cartuș găsești la dedeman, e vreo 5 lei. Dar trebuie desfăcut înainte, ca au vreo trei modele.

| francut explică (pentru regis):

Am aflat deja chiar la ei. Multumesc. Trebuie sa ma intorc cu modelul. Nu l-am putut desface. E strans rau.

| Caba_Ciprian_2000 a răspuns (pentru francut):

Da ai dreptate daca e calitatea proasta a cartusului n-ai ce face