| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata, sunt curios cat m-ar costa sa pun un geam normal in camera...+ gauritul peretelui pentru a pune geamul, nu termopan, nu inca, ci geam normal, termopanul poate il pun in iarna.
Eu vreau sa chem pe cineva sa faca o gaura in perete si sa-mi si puna un geam cu diagonala de 30-50 cm, mai pot avea si vedere spre parc si sunt curios cat costa montajul in total, + 2 angajati de la o firma recomandata de voi, costul separat.
Iata situatia mea...in caz ca este de folos:
Stam in casa cu neamul lui tata si neamul lui este cam repungnant si se ia de noi, complotesc impotriva noastra.; etc, se iau doar de noi, nu si de tata...inca nu ne permitem casa noastra.
Eu am camera fara geam direct afara, am un hol in fata geamului meu si este destul de util holul, scarba aia de babac al lui tata isi tine usa deschisa zi si noapte si se mai si rahatzeste in celalalt hol, pe unde am eu usa, si este o duhoare insuportabila pentru mine, ma asfixiez de nu se poate daca imi tin usa deschisa si asta, in fiecare vara.
Eu ador caldura dar mai am nevoie si de cate-o ora de racoare sau 2 ziua si de aer proaspat de-afara 1-2 ore noaptea.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru a pune un geam la o casa unde nu sunteti propietari, este nevoie de aprobare de la Consiliul local, aprobare de la cadastru cu schita facuta de proiectant sau arhitect, cu masuratorile si rezistenta casei, tinandu-se cont de materialele din care este facuta casa (beton, caramida sau paianta) si multe alte aprobari.
Crede-ma ca pusul geamului este cea mai mica problema, toate autorizarile astea sunt marea durere si cheltuiala, fie si pentru un gemulet de 30cm patrati.
Din pacate, nu se poate face nimic fara consimtamantuls cris al propietarului casei, fara cererea lui de proiect si restul.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu inteleg ca asta e cadrul legal, dar oare e chiar atit de grav? la urma urmei, e casa babacului lui, deci si a lui, si nu e vorba de vreo modificare majora, ci doar de un mic gemulet acolo. Nu cred ca ar fi o problema.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu are rost sa chemi de la vreo firma, te va arde la pret. Cauta mai bine pe cineva care are sculele necesare si tratezi la un pret accesibil.
Sau daca vrei sa fie si mai bine, te pot ajuta eu, daca esti din Bucuresti sau imprejurimi. Nu am sculele necesare daca peretele e de beton, dar am facut multe chestii din astea la viata mea, pot sa inchirez sculele de la vreun supermarket de bricolaj, si sa vin sa te ajut in acest sens. Daca peretele e din caramida sau BCA, e mult mai simplu, pot sa iti fac cu ce am. Si atunci te costa doar un suc la 2 l happy.

Bula
| Bula a răspuns:

Doar proprietarul poate hotara deschiderea /inchiderea unei orificii pe pereti (geamuri, usi), dar la cele exterioare este nevoie si de acordul vecinilor, daca e cu vedere spre ei.

Daca ai toate acordurile scrise, trebuie sa apelezi la primarie, unde se vor spune criteriile de urmat in cazul tau.
Daca toate aprobarile sunt gata, chemi un zidar meserias, iti cumperi geamul cu toc (impreuna cu meseriasul), iar in 2 zile poate fi montata. Pretul tratezi cu meseriasul care-ti face montarea.

| mankindProof a răspuns:

Multumesc mult, am rezolvat deja, am dat jos 2 geamuri din interiorul camerei....sunt duble, si acum am racoare si sunt incantat happy
Nici prin gand nu mi-a trecut ca trebuie sa fac drumuri pentru acte si sa-i cer voie scarbei aleia de babac laughing
Iar cu vecinii... as fi avut vedere spre livada lor si vecina este la cca 50 km distanta, oricum nu ar fi fost problema cu vecinii, sunt de treaba, si as fi facut geamul curbat in sus, doar de putina racoare aveam nevoie xD
Va multumesc inca o data happy