| Ciubancan_Ionut_1982 a întrebat:

Doresc sa folosesc un aparat de sudura mig mag pentru confecții metalice în aer liber. Se poate? Dacă nu puteți sa îmi recomandați altceva?
Mulțumesc.

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de pretentiile ce le ai cu privire la sudura ce vrei sa o executi. Daca vrei sa fie ceva serios, aratos, si sa sudezi si alte metale decat otelul, cu productie in serie mare unde timpul e crucial pentru realizarea pieselor, e indicat mig-mag. Daca insa ai de sudat doar otel, pentru ca te ocupi de garduri si porti, sau ai de sudat ca mine, prin casa cate ceva, si nu folosesti aparatul tot timpul, eu as merge pe batrinul transformator. Exista transformatoare bune in ziua de azi, care asigura un curent bun de sudare. Eu am unul "amarit" de la Einhell luat cu 350 de lei din supermarket de bricolaj, si sunt foarte multumit de el. Am facut deja cateva suduri de rezistenta, expuse la forte considerabile, si inca nu au cedat, desi la unele sunt anisori buni de cand au fost executate. Dar, na, se mai intampla asta cand treaba e facuta de un meserias happy, caci sunt sudor de meserie.
Daca nu ai nevoie de ceva special in materie de sudura, nu are sens sa iei mai mult decat un transformator. Fiindca transformatoarele sunt extrem de fiabile, rar se strica ceva la ele, te poti baza pe ele in munca de sudor, pe cand la celelalte aparate, invertoare, convertoare, etc, dat fiind complexitatea lor, se mai si strica cate ceva, din cate stiu, invertoarele sunt chiar sensibile, si nu cred ca atunci cand ai mai mult de lucru ai vrea sa te lase aparatul si sa stai poate si cateva zile pana la repararea lui.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Sunt bune. Depinde cat iti permite buzunarul sa iei cu plaja de amperaj cat mai mare. De exemplu unul 30-200 A ar fi foarte bun iar cel cu 10-600 A, ideal.