| IONY81 a întrebat:

Iarna aceasta o sa încălzesc o camera cu calorifer sau aeroterma. Care e mai bun, caloriferul sau aeroterma?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Caloriferul este mai bun, in special cel pe ulei, care tine caldura multa vreme si dupa ce-l opresti.
Aeroterma in momentul cand ai inchis-o nu mai dogoreste nimic. In plus, factura la energia electrica poate fii mult mai mare daca folosesti aeroterma, comparat cu consumul caloriferului.

| NoisyLight a răspuns (pentru Violleta2022):

Habar n-ai pe ce lume trăiești, dar dai mereu sfaturi.
Ca să încălzești uleiul ăla prima dată trebuie să consumi energie electrică. Abia apoi uleiul încins va încălzi aerul și lucrurile din încăpere. Consumul este același cu al unei aeroterme sau convector simplu, dar timpul de reacție este mai mare.
Nu mai posta tâmpenii dacă nu te pricepi.

| mihai69 a răspuns:

Iar a dat cam(p)ionul zilei peste gard...
Da, consumul de energie este fix același ca să încălzești un volum de aer de la T0 la T1. Indiferent cum o faci.

| NoisyLight a răspuns:

Caloriferul este mai bun, fiindcă nu este zgomotos ca aeroterma și nu îți ridică praful prin cameră. Un convector simplu ar fi excelent. Față de caloriferul cu ulei, convectorul are o reacție mai rapidă fiindcă încălzește imediat aerul, nefiind nevoie să încingă uleiul prima dată.

| Diana1306 a răspuns:

Buna! Caloriferul este mai bun insa, si aeroterma este buna daca iti iei una de calitate. Eu am o aeroterma si sunt foarte multumita de ea. Daca doresti sa vezi mai multe produse si detalii despre acestea eu iti las aceste linkuri:
https://www.gardianul.ro/climatizare/cel-mai-bun-calorifer-electric/
https://www.gardianul.ro/climatizare/cea-mai-buna-aeroterma/