| AiEnmaa a întrebat:

Buna! Imi pare rau daca intrebarea pare stupida, doar ca nu am nici cea mai mica informatie in domeniul acesta. De vreo 2 luni am angajat un meserias sa imi renoveze un apartament de 35 de mp suprafata utila. Renovarea presupune schimbarea de faianta in baie si bucatarie, nivelarea peretilor si datul cu var. Ne-am inteles dinainte ca nu ii cumpar toate materialele, ci ma duc cu el cand are nevoie sa cumparam impreuna, el alege ce trebuie si eu platesc. Saptamanal cumparam cam 5-6 saci de glet. Ce vreau eu sa stiu este, cam care este cantitatea necesara de glet la ceea ce lucreaza el, dupa ce a scos faianta si gresia veche si pune unele noi? (de mentionat ca nu renoveaza toti peretii, ci doar cei din baie si bucatarie). Eu nu am stat sa il urmaresc cu exactitate ce face, doar ca mi se pare ca cere constant cantitati enorme de materiale, cand apartamentul este foarte mic si nu necesita incredibil de mult de munca, cel putin in viziunea mea. Nestiind ce presupune genul acesta de renovare, vreau sa stiu daca poate ma fura la materiale, pentru ca nu am cumparat cantitati mari doar de glet, ci si alte materiale doar ca nu am retinut eu numele lor. Imi pare rau de intrebarea putin stupida si formularea foarte lunga! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Este enorm de mult daca spui ca luai 5-6 saci de glet saptamanal. Acolo unde pune faianta nu trage glet. Lipeste cu adeziv de faianta. Parerea mea este ca te fura la materiale. Tu nu stai langa el? Sau macar sa te duci pe la el de 2 ori pe zi? Sa-ti arate sacii goi de la materialele cumparate.

| AiEnmaa explică (pentru anonimg):

Din pacate in majoritatea timpului sunt plecata din orasul unde am apartamentul, cel mai des ma duceam de 2 ori pe saptamana la el..nu am vazut niciodata pungile goale de materiale. Asta e o idee foarte utila. Multumesc mult!

| Onisim10 a răspuns (pentru anonimg):

Salut.
Eu spun din experiență că la îndreptat intră foarte mult glet, acum contează și cât e de îndreptat, dar totuși, daca zice că îndreaptă doar cu glet, nu ar trebui să fie o problemă foarte mare, și ea a zis că gletul intra la îndreptat, sau cel puțin asta am înțeles eu, dar la pus faianță/gresie, nu vine decât un strat mai subțire de material, și cred că la o cameră mai mică, mai mult de un sac de adeziv nu intră.
Și de pus gresie doar într-o baie și într-o bucătărie nu îți ia mai mult de 3 zile, așa am văzut eu la tatăl meu, mi se pare că în două zile a pus toată gresia într-o casă, doar parterul. Și nu ar fi trebuit să îi ia atât de mult la renovat, adică, în două săptămâni, mă gândesc că ar fi terminat, sau măcar să se apropie de finalizare.

| AiEnmaa explică (pentru Onisim10):

Vina a fost a mea ca nu am fost sa il supraveghez constant. Pe langa faptul ca nu pot ajunge mereu in oras sa vad ce face, l-am lasat si eu prea moale. L-am obisnuit ca eu ma duc sa cumpar, nu pun nicio intrebare si nu il controlez niciodata ce munceste acolo. Nu mai zic de faptul ca lucreaza de aproape 4 luni si nu a facut mai nimic. Acum stiu ce am de facut. Multumesc mult!

| darrio2007 a răspuns (pentru Onisim10):

Spui ca stii din experienta dar ai vazut la tatal tau. Lucrez de 25 de ani in domeniu. Nu stiu de unde ai scos camera aia de 4/4. Explica detailat. Cum masori peretii indiferent daca pui faianta sau nu? O camera oricare.

| darrio2007 a răspuns (pentru AiEnmaa):

Lucrez in domeniu si nu mi-a placut sa fraieresc clientul. Am pastrat intotdeauna sacii goi. Daca am cerut mai mult glet decat am tras pe pereti, i-am aratat sacii plini ramasi.

| Onisim10 a răspuns (pentru darrio2007):

Eu mă refeream doar la gresie.
Pai, masori înălțimea și lățime, le înmulțești și îți dă un Nr de metrii pătrați, și faci așa cu fiecare perete, daca nu sunt egali.
Camera 4/4 mă refer la o cameră care are lățimea de 4 metri și lungimea tot de 4 metri.

| Onisim10 a răspuns (pentru AiEnmaa):

Chiar de 4 luni?
Tatăl meu a luat interioarele la o casă, cu inca vreo 3 lucrători, casa fiind destul de mare, cu mansardă, și a terminat-o în mai puțin de două luni.

21 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

4 luni? Pai nu te fura la glet, te fura si la toate celelalte, inclusiv la bani.
In 4 luni trebuia sa renoveze toate apartamentele de pe scara.

| AiEnmaa explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri! Ii voi cere justificare la materialele cumparate!

| mihai69 a răspuns:

E posibil, dar e greu de spus fără să știm exact ce reparații are de făcut și pe ce suprafețe.
Pune o cameră și astfel poți vedea singur ce și cum face.

| Onisim10 a răspuns (pentru mihai69):

A spus că suprafața utilă este de 35 metri pătrați.
Și da, o cameră ar rezolva situația.

| mihai69 a răspuns (pentru Onisim10):

Aia e suprafața camerei, nu cea pe care se pune faianță. Nu e totuna dacă acele camere au 2, 5m înălțime sau 3, 25. La fel, contează dacă se pune faianță pe toată suprafața sau doar până la 1, 8m (de ex.)
Și da, confirm și eu - 4 luni e enorm. Mie mi-a renovat un om un apartament de 3 camere în cca o lună (e drept, fără gresie si faianță) cu decopertare, gletuire, zugrăveală, vopsit tâmplărie etc.

| Onisim10 a răspuns (pentru mihai69):

Da, am uitat să precizez de suprafața pe care o acoperă faianță, și de la ce înălțime.

| anonimg a răspuns:

Sunt curios cum ai rezolvat problema.
In primul rand trebuie sa stabilesti cu el de la inceput detaliile lucrarii, detaliile fiecarei operatiuni ce trebuie executata (si daca trebuie sa cojeasca peretii sau nu).
Trebuie sa iti dea si un termen (sau i-l ceri tu); si peste acest termen mai pui 1-2 saptamani in plus de la tine pentru eventuale probleme ce pot aparea.
Nu trebuia sa il lasi sa-si faca treaba "nesupravegheat". Adica trebuia sa ii faci vizite neasteptate macar de doua ori pe saptamana (nu in timpul pranzului) ca sa vezi cum inainteaza lucrarea.
Pe sacul de glet/adeziv(gresie si faianta) scrie ce suprafata acopera pe metru patrat (Exemplu -specificatii tehnice: https://mathaus.ro/......0010701112 ) Sunt ziduri in care este nevoie de 2 maini de glet date una peste alta.
Se recomanda a se baga in casa pe cineva dupa recomandari.

| wildthing a răspuns:

In astfel de situatii, trebuie supravegheata constant lucrarea. Nu poti avea incredere niciodata in meserias. Daca nu il supraveghezi, poate sa te fure la materiale si/sau poate sa faca treaba de mantuiala...sau sa "dea buleala" cum se spune in limbajul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meseriasii trebuie supravegheati cat mai mult, chiar permanent daca se poate. Daca ai cea mai mica banuiala ca te fura la ceva, nu ezita sa ii pui se sa justifice. Din ce ai descris, si eu cred la fel, e posibil sa te fure la materiale.

| Onisim10 a răspuns:

La îndreptat intră foarte mult glet, dar nu ai precizat de câte săptămâni lucrează.
La pus faianță/gresie intră foarte puțin material, adică de pus gresie într-o cameră 4/4 nu ar trebui să îți ia un sac.

| AiEnmaa explică (pentru Onisim10):

Lucreaza cam din martie, cu o saptamana pauza din cauza unui deces in familie si inca o saptamana pauza de Paste. Multumesc de raspuns!

| darrio2007 a răspuns (pentru Onisim10):

Ce intelegi prin camera de 4/4?

| Onisim10 a răspuns (pentru AiEnmaa):

Prea multe materiale cumpărate, prea mult timp de lucru.

| INEEDHELPPLS a răspuns:

Intrebarea nu e stupida
Poate nu te pricepi in acest domenku.
Te fura de materiale, 5-6 saci de glet pentru un apartament de 35MP E enorm de mult glet.