| haidranoid a întrebat:

Buna, imi puteti spune in ce perioada a anului se poate planta lucerna si cum?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Lucerna nu se planteaza, se seamana si se face primavara pe un teren bine maruntit.Deci ari terenul din toamna,iarna incghetu dezgheturi face ca aratura sa se macine, iar primavara dai cu discu, apoi semeni, aia e tot, apoi astepti sa rasara, uzi daca nu ploua.De regula lucerna se iriga, ar fi cel mai indicat, odata ca obtii productie mare, apoi se indeseste, fara irigatie se rareste.
Se semana cu semanatoarea de cereale primavara cand se poate intra pe teren si nu mai sunt temp care sa coboare sub zero.