| mariaaangelina a întrebat:

In camera la mine, peretii sunt cu var, adica peste tencuiala e dat cu var, ca pe vremea lui Ceausescu. Vreau sa dau cu lavabila iar, nu stiu cum sa dau, adica trebuie sa dau cu amorsa sau cum? sau sa dau un strat de glet? chiar nu stiu. Camera nu e izolata nici afara nici inauntru. Sa aplic un strat de polistiren dur? ajutati-ma! Dau funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In primul rand trebuie rezolvate eventualele defecte ale peretelui, crapaturi, gauri de cui, etc.La amorsa pune numai jumatate din cantitatea de apa recomandata si da-o cu bidinea, sau perie, nu suflata. Dupa amorsa lasa timp sa se usuce si curata peretii, apoi inca o data cu amorsa, si lasa 10-12 ore, ca sa cada toate urmele de var.Lavabila da-o numai cu trafaletul, folosind sita de stoarcere.Al doilea strat dai numai dupa uscarea completa a primului.Nu folosi lavabila de exterior, pentru ca vei avea condens.Bafta.

5 răspunsuri:
| Matei_Pojala_1993 a răspuns:

Depinde daca ai calciu pe peret adica peretele e sa zimtat trebuie raschetet dupa aia dat cu amorsa apoi glet si adupaia lavabila.

| Narcis951 a răspuns:

Salut. peste tencuiala poti sa pui plasa si dai cu adeziv lasi sa se uste apoi poti sa dai cu tinci, glet, etc. apoi trebuie sa finisezi, apoi dai cu amorsa si dupa dai cu lavabil.

| kraiova00 a răspuns:

Deci daca camera este incarcata(pe pereti) cu pamant din galben(tinci) trebuie sa il cureti pana la caramida apoi prinzi in cuie o plasa de sarma sau speciale pentru asa ceva dupa aia incarci cu ciment, finisezi apoi dai cu rascapirul, dai cu 1-2 maini de glet apoi freci gletul cu rascapir fin dai cu amorsa apoi cu lavabila

| mariaaangelina explică:

Dar daca dau direct cu amorsa si apoi lavabila ce are? thinking E posibil sa crape?

| Matei_Pojala_1993 a răspuns (pentru mariaaangelina):

Va ramane peretele cu defecte adica se va vedea urat.