| CinevaCandvaUndevaEu a întrebat:

Bună! În curând fac 20 de ani și vreau să mă mut de acasă cât mai repede. Vreau să mă mut în București. Mă pot întreține singură pentru că lucrez, dar chiria pentru garsonieră în București este destul de scumpă pentru salariul meu. Aveți vreo sugestie? Ce aș putea să fac? Sau o zonă bună din București, dar cu prețuri până în 1100 RON chiria? O variantă ar fi să mă mut cu o prietenă, dar la garsonieră nu prea îmi surâde ideea, nu aș vrea să împart un spațiu mic cu o altă persoană. Un al doilea job nu pot să-mi iau pentru că sunt și la facultate. Chiar vreau să mă mut în mai, nu vreau să mai stau cu părinții mei fiindcă simt că înnebunesc acasă rolling on the floor)) Nu știu, cunoașteți vreun cămin în care fiecare cameră are baie și bucătărie proprie? Ideea este să plătesc chiria cât mai puțin, dar să am totuși încăperea dotată cu cele necesare. Ajutoooor

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Găsești pana în 1100 vreo garsoniera. Însă e la ocazie, trebuie sa aștepți. Fii atenta la site-urile cu imobiliare zi de zi, și într-o săptămână sau doua vei găsi. Poate chiar și cu mai puțin.

| cristi202 a răspuns:

Încă ceva: cand ai găsit, suna repede propietarul, ca se dau rapid, în ore.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca te vei muta in chirie in Bucuresti, singura, atunci chiar vei avea sanse sa innebunesti dupa un timp.

| darrio2007 a răspuns:

Adica te poti intretine singura dar te vaiti ca este chiria mare in Bucuresti dar nici nu vrei sa stai cu altcineva. Parerea mea este sa stai acolo unde esti. Pentru ca esti prea pretentioasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai o singura sansa, sa-ti inchiriez un apartament de 2 camere cu o prietena si sa impartiti chiria.
In ce privesc caminele studentesti, cel putin cele vechi din Bucuresti nu au baie proprie si nici bucatarie proprie, dar la momentul asta sunt toate inchise.
Chiriile sunt in euro, iar intr-o zona buna din Bucuresti este chiar dubla.
Poate este mai nimerit sa mai ramai la ai tai pana termini facultatea si apoi sa te muti, fiindca nu poti sa-ti permiti plata chirieo, mancarea, imbracamintea si plata intretinerii (apa, gaz, electricitate, telefon), de una singura.
Ajutoruld upa care strigi aici nu poate veni, fiindca cu un job mic nu poti sa plaetsti absolut tot ce doresti sa ai.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine stai acasa unde esti, nu cauta chirie ca sunt scumpe si decat sa te muti in confort 3 fara balcon fara conditii numai sa stai singură nu este ok, acasa esti cu mama ta cu familia ta de ce nu i ti convine? Pe lîngă chirie la o garsoniera sau apartament ai intretinerea scumpă lumina cablu ajungi sa mori de foame ca nu vei avea bani, ai 20 de ani stai cu parintii si fdace ti cheltuielile jumate jumate si tot esti mai in siguranta acasa cu mama ta si famila ta decat cu o straina sa imparti un apartament.

| Zuzu1991 a răspuns:

Eu dau 800lei pe o garsoniera
e adevarat ca e cel mai mic tip de garsoniere, dar merge

| TFL007 a răspuns:

Cea mai ieftina zona unde am stat eu in sector 6 drumul taberei chiar la interesctia cu Auchan pe strada Brasov la 1 minut de parc zona mi-a placut enorm - 1.400 ron apartament cu o camera, baie, si un living mai extins nu stiu cum sa ma exprim in care era inclusa si o camera! baie camera si un living + alta camera! de una singura NU AI NICIO SANSA SA SUPRAVIETUIESTI, eu cu salariu de 2.000 + bonuri de masa realmente nu reuseam, multe tentatii, banii se duc pe vicii, mancare, un plin la masina etc happy chestia ciudata e ca eu doar plateam intretinerea din salariu chiria mi-o plateau parintii si tot nu duceam o viata decenta! Incearca la comun cu o prietena sau un prieten, altfel te duci degeaba si fara sa iti asigure chiria parintii

| TFL007 a răspuns:

Asta ce mi s-a parut cea mai safe zona e la intrarea in Bucuresti, nu e periculoasa deloc noaptea, intr-adevar nu ai acces rapid in centrul orasului cu tot metroul ala facut in batjocura ce imi e ca iau transport pana la pacii sau iau din parc metrou si schimb cu eroilor 2 e ca am aceiasi poveste! e departe cea mai ieftina zona in altele cred ca chiria pleaca pe putin de la 1700 de ron in sus, nu zic de sectorul 1 acolo poate si 2500 de ron

| TFL007 a răspuns:

Acum na chiar nu ai dat si tu prin Bucuresti de un fraier avut cu masina si apartament iti zic eu asta e cea mai buna solutie impusti 2 iepuri dintr-un foc, ba mai mult iti raman si bani de buzunar sau mai repede locuiesti la casa nu stai cu chirie

| sofiaaaa001 a răspuns:

Te inteleg complet la partea cu plecatul din cauza parintilor si ca simti ca innebunesti. dar in Bucuresti sunt destul de scumpe chiriile mai ales in zonele mai bune. In ce sector te muti? sincer ai doar 2 optiuni daca tii neaparat sa te muti de acasa: 1. gasesti un apartament cu 3 camere pe care sa il imparti cu cineva si deci fiecare are propriul dormitor, sau 2. iti gasesti o garsoniera sau apartament cu un dormitor care sa nu depaseasca suma pe care ai decis sa o dai pe chirie, sa stii ca se gasesc multe apartamente cu chiria in jur de 200 si ceva - 300 euro

| Ødegaard a răspuns:

Sunt anunturi si cu 500 lei pe net, cu colega sau colege de apartament