| Deea123y a întrebat:

Bună.
În jur de cât ar costa toate materialele pentru o casă din BCA de 65 mp?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu de estimat, pentru ca sunt multe variabile. As zice ca undeva la 10.000 te-ai incadra la rosu, dar orice sumă ti se avanseaza dupa aceasta etapa e pura fantezie. Nu vreau sa zic de finisaje, unde doar parchet gasesti de la 15 la 500 de lei/mp, dar sa luam tamplaria. Una e sa pui geamuri tripan cu tamplarie de 10 si rolete electrice, alta e sa pui geamuri albe din Dedeman. Usi sunt si la 150 ron si la 1500, in acelasi magazin. La fel se intampla la instalatii, la baie, la finisaje nu mai vorbim. Pana si lavabil, o galeata GOALA de Sto e mai scumpa decat una cu vopsea Blank...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

5000 Euro fără finisaje.

| relian a răspuns:

Faci fundatia si cu stalpi,asa o structura de beton,pentru ca si la BCA ce spui tu la fel este,daca intelegi ce zic.
Adica la o casa cum spui tu daca ai elimna BCA ala ar ramane o structura de beton,deci tu faci doara structura aia de beton fara sa zidesti nimic,nici nu-ti trebuie BCA. Dupa o luna din lemn de brad,ceva gen cum sunt alea de la gard ce prinzi scandurile in cuie,cum se numesc alea leturi sau depinde de zona,deci cu lemne din alea sau cu profile de metal faci schelet intre structura de benton.
Pe afara prinzi OSB,pui peste o plasa si dai tencuiala asa grosuta,ca si cum ai incarca,dai vopsea de exterior si zidu de afara este gata.
Inauntru intre profilele alea de metal sau lemn bagi vata minerala sau de sticla, sau polistiren, prinzi pe profile rigips, dai gled, vopsea si ai termnat lucrarea laughing
Dar inainte sa prinzi rigips duci prin profile cablurile de curent la prize, intreupatoare si aia e tot.Sus pe tavan peste structura de beton pui dulapi,sau tot leturi ca alea ce am spus, ori nitel mai grosute la distante la fel ca la profilele ce faci peretii. Apoi pe acele leturi prinzi direct rigips, nu te lua dupa mai stiu eu cine ca nu-i bun sa prinzi rigipsu pe lemn, aia bat campii, este mai bine ca pe [rofilele de metal chiar.
Pot sa iti zic si cum sa faci acoperisu, faci doara in 2 pante, mai simplu si mai ieftin, la fel cu lelturi prinse la distante ca si profilele de metal la pereti.peste pui OSB deci nu scandura, aia e scumpa si nu are rost, OSB este mult ami bun ca scandura, peste pui tabla sau carton si ai terminat casa.

| Mirel4412 a răspuns:

10.000 euro sau ceva pe acolo. Daca folosesti caramida de 20 lei una sau mai stiu eu ce chestii scumpe poti marii costul, asa si cu cele ieftine, nu poti stii pretul dinainte sa te apuci, mereu se iveste cate o chestie