Întrebare recomandată | alexandrubt13 a întrebat:

Intreb, dar chiar va rog un raspuns foarte serios, pun o centrala la o casa de vreo 200 m patrati si doresc sa stiu cam ce materiale sunt mai bune, pentru tevi ce ar fi ppr care sa o bag sub sapa? Sau din cupru, la calorifere care sunt recomadate a fi cele mai bune? Si cea mai buna centrala pe peleti si lemne? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Centralele pe peleti se zice ca sunt mai bune dar sunt mai scumpe. Mai ales daca iei una car sa incarce automat peletii, te costa o avere. Daca-ti permiti, mult mai bine este una mixta: https://bit.ly/2Mo2qqP
Cat despre tevi si calorifere, uite cateva considerente dintr-un articol: https://bit.ly/2Xrop6q

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teava de cupru este foarte buna, dar PPR-ul este muult mai ieftin. Eu sunt fan cupru, dar cand am socotit ca doar tevile, fara fitinguri si consumabile, m-ar fi dus spre 2000 de lei, in timp ce cu PPR am coborat sub 200 cu tot cu fitinguri, decizia a fost foarte simpla.

| sierra1 a răspuns:

Dacă vrei cupru: ia teava de cupru moale (colac) ca sa-ti permita sa tragi bucata intreaga prin sapa. Prin sapa nu se permit coturi si imbinari. Daca e cupru moale, ar trebui sa pui o protectie mecanica, ai mai putea sa pui si o protectie termica - pentru a nu incalzi in mod inutil sapa. Gasesti la magazinele specializate.

| sierra1 a răspuns:

Deși: la montajul ingropat se recomanda solutia de executie cu teava din polietilena reticulata (PE-X), cum este cea produsa de uponor, Rehau

| Panamax a răspuns:

Cupru si calorifere de aluminiu.
Daca vrei sa economisesti ppr si calorifere din tabla.
Apar tot timpul tehnologii noi, dar tevile din cupru si-au dovedit din plin fiabilitatea.

| alexandrubt13 explică (pentru Panamax):

Deci cam asta e cea mai buna varianta cupru si calorifere aluminiu feroli