| alexandrubt13 a întrebat:

Intreb si tot intreb, o centrala rezistenta macar pentru 10 ani, pe lemne mai putin pretentioasa la lemne sa mai poti pune si carbuni si mai putin automatizata, pentru o casa de 200 m patrati cu etaj? M-am gandit la arca de 41 kw, am vazut din alea inalte cilindrice si tot reclama, candle, poate aveti alte recomandari, multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ma rog, ideea era daca ai 200 mp de incalzit sau 400.
O centrala de 41 kW este foarte mare, foarte rar exista un astfel de necesar de incalzire la o locuinta.
In privinta marcii, nu cunosc centralele Arca, deci nu pot avea o părere, dar cum spunea un coleg mai sus, 10 ani tine orice știft.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca cei 200 mp reprezinta suprafata totala (100 parter + 100 mansarda) centrala de 41 kW este supradimensionata. In acest caz mai bine combini o centrala de 20-25 kW cu un puffer.winking

| alexandrubt13 explică (pentru regis):

Nu nu casa este cu etaj si nu am camere in pod podul e aparte si e pod si mi s-a spus de 41 kw dar sa stiu care e mai buna arca sau alta recomandare

| regis a răspuns (pentru alexandrubt13):

Ma rog, ideea era daca ai 200 mp de incalzit sau 400.
O centrala de 41 kW este foarte mare, foarte rar exista un astfel de necesar de incalzire la o locuinta.
In privinta marcii, nu cunosc centralele Arca, deci nu pot avea o părere, dar cum spunea un coleg mai sus, 10 ani tine orice știft.

| zilog a răspuns:

Mai bine mai izolezi casa si pe dinauntru si iti pui incalzire electrica din pardoseala
eu am o casa de 200 metri patrati la parter si 200 metri patrati la etaj
si in total pe luna dau 100 euro pe curentul electric si tot parterul este cald 22 grade celsius tot timpul
iar la etaj nu dau drumu de cat de la ora 4 dimineata la ora 9 dimineata la caldura pentru ca in rest vine caldura de la parter si nu prea sta nimeni la etaj asa ca nu e nevoie de caldura.

Vreau sa imi pun acum 6 panouri fotovoltaice sa nu mai dau bani deloc la curent. ce fabric eu sa consum tot eu

| badpanda a răspuns:

Si cea mai prapadita tine 10 ani.
Orice centrala vrea lemn uscat.Cand bagi lemn verde o sa ai doar probleme.

| badpanda a răspuns:

27 kw trebuie sa bagi lemne din 3 in 3 ore.
Mai bine sa fie una supradimensionata, bagi lemne mai rar si nu este nevoie sa o incingi la maxim ca sa nu dardai de frig in casa.

| KR0NSTADT a răspuns:

Ferroli SFR 27KW, lemn și cărbune.

| 9Florin9 a răspuns:

Da, una buna este Folex: cazan cu carbogazeificare, merge si cu lemne si cu carbuni. A rezistat peste 10 ani fara nici o reparatie, doar am schimbat garnitura de la usa pe unde bagi lemne.