| alexandrubt13 a întrebat:

Buna, la o drujba stihl mersi 231c fabricatie 2018 cu lama de de 40 se poate pune o lama de 35 de la o drujba ms230 c din 2008 ambele cu ergostart? Numai ca difera acum forma lor un pic

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Lama mai mica poti pune, dar cu lantul corespunzator.Ce conteaza crdd, nu-s sigur este grosimea lantului, fata de pinionul ala ce invarte lantul, daca stii despre ce anume vorbesc.

Daca stii modelul fierastraului tau, mersi 231 ai zis, cauti la stihl ce lame se potrivesc, ori intrebi la un magazin ceva, cauti manualul si acolo iti da probabil o lista cu ce lame, lanturi poti folosi la acea scula.
Daca ai avut bani sa iei scula din 2018 sigur ai bani si de o lama noua laughing de lanturi nu mai zic.
Iara cand pui o lama, trebuie ca lantul sa fie de grosimea care sa poata rula pe canalul acelei lame, si ce nu-s sigur daca pinionul ala ce roteste lantul ar trebuie si el sa fie pentru lantul respectiv, de fapt invers.