| Daria_Megelea_1980 a întrebat:

La scoala vom organiza un concurs de gatit.In 1ora jumatate trebuie sa facem o mancare si un desert.Nu avem voie sa folosim cuptorul dar putem prepara ce avem nevoie si de acasa si avem la dispozitie si un frigider. Am nevoie de idei de preparate.Trebuie sa pregatim 15 farfurii. FUNDA...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Concursul de GATIT inseamna ca puteti prepara mancaruri la plita, gratar, fiert la oala sau la ciaun, mai putin cuptorul (inchis).

Ce se poate prepara intr-o ora si jumatate?
Uite ce as prepara eu:

Mancarea poate fi de mai multe feluri:
- parjoale moldovenesti, cu garnitura de cartofi (pireu de cartofi cu salata de varza+rosii+castraveti+ceapa SAU cartofi pai cu catchup)
- carnati proaspeti fierti si usor prajiti, cu garnitura de cartofi (pai + catchup si mustar /hrean)
- mamaliga la ciaun cu branza de oaie si jumar
- mamaliga la ciaun cu tocanita (carne de porc sau ficat cuceapa etc.)
- sarmalute in vita de vie cu smantana
lista poate continua...

Pentru desert, propun o crema usoara de vanilie la pahar mare de inhetata, peste care se pune frisca si cate o capsuna sau zmeura (de sezon). Daca este si rece si usor moale, atunci seamana cu o inghetata, tocmai placuta in caldura de vara (si nu numai).

Logica este una simpla si se bazeaza pe urmatoarele:
- juriul probabil va veni nemancat la concurs si astfel va fi mai sensibil la aspectul, mirosul si mai ales la gustul preparatelor. Mancarurile traditionale pot satisface usor toate aceste cerinte
- echipa voastra, probabil, va fi formata din cel putin 2-3 elevi, intre care se pot imparti usor componentele de preparat (care nu cer experienta mare si se pot face relativ usor)
- la sfarsitul concursului, mancarurile preparate vor trebui si consumate (probabil de colegii vostrii elevi), la care la fel le va fi foame, iar mancarurile si desertul propus sigur le vor fi pe plac (poate vor vota si ei).winking

Trebuie sa va impartiti echipa pentru prepararea componentelor, fiecare sa exerseze inainte partea care-i revine, astfel va veti putea incadra excelent in timpul de o ora si jumatate (un bucatar cu experienta face chiar si singur 15 portii din oricare mancare propusa de mine).

Succes! happy

| JackR a răspuns:

Poti sa incerci sa faci gazpacho. Este o supa rece, nefiarta, nemaipomenita in zilele calde. Plus ca se face simplu: un kilogram de rosii bine coapte, le ai in jumatati, storci jumatatilemintr-un castron in asa fel incat sa elimini toate semintele. Strecori sucul, il pui deoparte si arunci semintele. Tai in cuburi mici un ardei gras, doi castraveti curatati de coaja, cateva felii de paine (numai miezul) si pulpa de rosii ramasa dupa stoarcere. Amesteci toate cubuletele cu sucul de rosii, doua linguri de ulei de masline, o lingura de otet si doi catei de usturoi zdrobiti. Pasezi totul, preferabil intr-un blender. Strecori totul si asezonezi cu sare, piper, o lingurita de boia iute si cateva seminte de chimen. O pui in frigider pentru o ora si o servesti ornata cu patrunjel tocat.

La desert, poti incerca o spuma de capsuni cu piscoturi (de cumparat). Bati doua albusuri cu zahar pudra, pana obtii o spuma tare. Adaugi treptat capsuni bine spalate si scurse si cateva picaturi de zeama de lamaie. O servesti in pahare sau cupe, cu 1-2 piscoturi.

| EneCristian a răspuns:

Deci eu recomand doua mancaruri:
-Spaghete https://www.adihadean.ro/2014/10/spaghetti-cu-sos-de-rosii/ sau https://www.bucataras.ro/retete/paste/spaghete/
-Carne ( porc, vita, pui) http://www.cevabun.ro/carne-de-vita-la-tigaie/ ca aici sau o poti marina 6 ore inainte si face pe loc acolo si langa ea recomand sa faci ceva foarte simplu si eficient( piure sau cartofi nature) sau oricand poti opta pentru legume la tigaie cu orez chinezesc.
Aspectul e foarte important deci aici ai nevoie de ceva ajutor online.
Cat despre desert:https://www.reteteculinare.ro/carte_de_bucate/dulciuri/melci-cu-nuca-10465 Exceptionala si poate fi facuta pentru multi sau ceva mai simplu tort de biscuiti https://jamilacuisine.ro/tort-fara-coacere-cu-biscuiti/ Ambele minunate Bafta!

| PsyhoChild a răspuns:

Pai pentru desert iti recomand sa faci o prajitura cu piscoturi, frisca si fructe.De ce? Pentru ca este mai usor si te folosesti de frigider pentru a face un desert rece care chiar ar merge bine pe caldura asta. Piscoturile poti sa le inmoi in sirop de care vrei tu.Ca fructe iti recomand portocale sau capsuni(merg foarte bine cu frisca).
La mancare poti face o friptura sau meniu ca la KFC.Iei aripioare si pulpe de pui si le inmoi 30 de minute in iaurt grecesc(FARA FRUCTE), iar apoi le dai prin faina si le frigi in ulei.
Daca nu, poti face cascaval pane sau omleta franceza. Deoarece nu te poti folosi de cuptor trebuie sa te folosesti de aragaz sau de plita electrica(ce aveti voi acolo)