| lpavel a întrebat:

Buna lume! Cine poate sa-mi spuna cum fac sa conectez un generator de curent electric pe benzina la toata casa cand e pana de curent? Deci sa am curent la toate prizele din toata casa de la acel generator.

Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Scoti sigurantele ca sa te deconectezi de la retea, si bagi curent pe o priza ca sa nu umbli la tablou, de acolo ti se duce pe toate din casa. Daca te pricepi nu ai nevoie de electrician, desi cred ca e cel mai indicat, sa iti puna si switch ca sa nu mai stai de fiecare data sa scoti sigurantele...

| lpavel explică (pentru antimulte):

Asa da raspuns, la asta nu m-am gandit, msc mult! tu meriti mai mult decat o funda dar din pacate numai asta iti pot da si un mare multumesc! happy

9 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Spor la dat foc la casă îți doresc să bagi curent peste rețeaua națională de energie electrică și să vină miliția să te ia la pușcărie!
Pentru ca să fii dat de exemplu asupra faptului că, curentul electric nu este un lcuru de joacă

PENTRU TREBA ACESTA SE FOLOSESC AUTOMATIZARI SPECIAL REALIZATE DE FABRICĂ ÎN ACEST SENS

Care opresc automat fiecare faza de la furnizorul de energie electrică in momenul in care pică una dintre faze
si atunci dă la automat la acel generator
dacă nu cumva este un gunoi un jeg de generator dinăla care pornește cu sforară ca la zgârciți coclalari maneliști
Si verifică când generatorul electric a pornit
apoi verifică calitatea curentului debitat de acel generator dacă e un genrator si nu un chici
si in acel moment oferă casei
sau cuncumatorului curent din acel genrator

Iar in momentul in care avu revenit toate cele 3 faze de la furnizorul de energie electrica
atunci automatizarea opreste generatorul si comuta după câteva secunde
consumatorul pe furnizorul de energie electrica

acesta automatizare se cheama in Română ARR
ACLANȘAREA AUTOMATĂ A REZERVEI

Sau la prosti stupizi care nu stiu de ce ii spun asa se cheama ATS

CE M-AȘ BUCURA SĂ AJUNGI LA PUȘCĂRIE!

https://www.electricianul.ro/anclansarea-automata-a-rezervei/

http://www.comenzielectrice.ro/......)-100a-733

https://cumminseurope.com/ro/generators/transfer-switches

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu si iti recomand sa chemi un electrician ca nu-i o chestie asa, gen hai sa vopsesc gardul.

| lpavel explică (pentru anonim_4396):

Ha ha de ce as chema cand ma pricep si eu la electricitate dar n-am idee cum sa fac asta, nu stiu daca ma intelegi dar nu conteaza... tu ai facut sau ai vazut la cineva cum s-a conectat la toata casa? asta sa-mi spui daca stii! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Eu am facut un curs de instalator.
Nu vreau sa o aud maine pe Esca ca vorbeste de tine laughing) sorry

| lpavel explică (pentru anonim_4396):

Iar eu am facut instalatia electrica la casa mea care e de 3 nivele plusz am mai facut si pe la prieteni si frate, deci ce crezi o sa ma descurc cu asta? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Pai atunci opreste contorul si conecteaza-l direct la intrerupatorul general.

| lpavel explică (pentru anonim_4396):

Prea tarziu... am primit deja un raspuns mai bun ca al tau happy nici nu stiu de ce nu mi-a venit idea aceia, pare atat de simplu... happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Sa fi sanatos.winking