| Mario1994 a întrebat:

Bună lumea. O întrebare, vă rog frumos.
Merita sa iau împrumut 8000 euro din banca? Părinții mei nu vor să mă ajute.
Altă soluție nu am.
Vreau să construiesc o casă nouă și nu îmi ajung banii, încă mai am nevoie de 8000 euro maxim.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Asta numai tu stii. Tu stii daca iti permiti rata, tu stii saca chiar ai nevoie de acei bani, tu stii daca iti sunt suficienti.
Eu am vreo 5 credite in spate, de valori mult mai mari si au cam meritat toate. Ca sa iti dau un singur exemplu, primul credit a reprezentat jumatate din primul meu apartament, pe care l-am cumparat cu 10.000 de marci germane (cam 5000 de euro), cu o dobanda de 42%!
Am locuit vreo 6-7 ani in el, timp in care daca stateam in chirie as fi platit o suma mai mare. Dupa 7 ani l-am vandut cu 34000 de euro. Evident am prins o perioadă de boom imobiliar la care nu se aștepta nimeni, dar si faptul ca nu am fi platit chirie a fost suficient.
In aceasta perioada, o colega care își dorea si ea un apartament dar refuza ideea de banca, a pus deoparte 6000 de euro.
Eu unul nu m-as teme de un împrumut de 8000 de euro pentru casa, chiar daca e o perioada in care creditele se scumpesc, dar repet, nunstie nimeni mai bine ca tine cat iti permiti si cat de necesar iti este.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Eu zic că da. Dobânzile vor crește din ce în ce mai mult, ia acum cât dobânda e încă acceptabilă. Inflația va lucra în favoarea ta. Sa zicem ca ai o rata de 500 RON, in câți va ani nu vor mai avea aceeași valoare.

| Cksihja a răspuns:

La ce vremuri sunt mai bine faci casă din chirpici.

| Mario1994 explică (pentru Cksihja):

Sa iti faca ma-sa o casuta din carton! Nesimțitule.

| SelenaTpu a răspuns:

Nu îți știu situația atât de bine, dar când e vorba de credit îți zic stai cât se poate de mult departe de el.

| pHantom1976 a răspuns:

Depinde in cate rate si pe ce perioada, cu cat sunt mai multe rate cu atat vei plati mai mult decat 8000 euro

| Haiducul325 a răspuns:

Clar nu. Mai ales on peruoada asta în care inflația creste, roborul la fel. Mai bine mai amâni construcția decât sa te împrumuți în banca.