| ChristianKalman a întrebat:

M-am mutat de câteva luni la ultimul etaj al unui bloc înalt și, de când s-a răcit vremea, în baie îmi vine un miros urât. E ceva foarte grețos, cred că de la scurgere. Am încercat cu diferite substanțe, am desfăcut acolo, am pus apă, nimic nu are succes. Mirosul apare doar când e frig afară. Știe cineva cum pot scăpa de el și ce îl cauzează, dat fiind faptul că nu o să stau 24/7 cu geamul larg deschis la baie?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cred ca ai probleme la teava de scurgere. Mirosurile vin in sus, si, fiind la ultimul etaj, urca al tine toate, daca pe undeva e o spartura sau o crapatura la imbinarea dintre tevi. Cred ca nici masca de la tevi nu e prea OK, sunt ceva crapaturi si acolo, si atunci fie op repari, fie ar fi bine sa iti faci alta, dar daca e OK, atunci aerisirea nu mai exista, fiecare masca ar trebui sa aiba o aerisire, o gaura care sa duca sus pe bloc, pentru a duce mirosurile afara. Unii o astupa ca sa nu intre frigul, fara sa stie ca fac mai mult rau. Mi-ai adus aminte de o intimplare interesanta. La parter, o prietena a sotiei si-a luat apartament, si ii veneau mirosuri urite, am facut masca noua, asa cum trebuie, era veche de pe vremea comunistilor si toata sparta, si, dupa un timp, vecinii de sus o acuzau pe ea ca a umblat la masca si de aceea ea e de vina ca ajungeau mirosurile la ei happy. Dar ea nu avea nici o vina ca si-a imbunatatit apartamentul, si ca probabil masca vecinilor era si ea facuta praf.

| ChristianKalman explică (pentru cristi202):

Probleme nu sunt, blocul e relativ nou, stau în chirie și proprietara e mai mult decât paralelă, am scos plasticul și sita, nu e nimic acolo, lucrurile arată ok. Am mai stat la ultimul etaj, însă niciodată nu am avut problema asta, îmi vine să mă mut din cauza ei.

| cristi202 a răspuns (pentru ChristianKalman):

La masca zici ca nu e nimic, e si normal, ca nu ai cum vedea ce e, poate fi doar o mica crapatura insesizabila, prin care sa respire din teava mirosurile, e ca pana de la o camera de masina sau bicicleta, vezi gaura doar cand o pui in apa, nu si la aer, si cu toate astea, ti se dezumfla rapid. Si daca mai tii ont ca e si in interiorul mastii, descoperirea ei e cu atit mai dificila.
Ideea e ca sa nu respire pe la masca, uita-te atent sa nu ai crapaturi in ea. Nu e o problema la usitele de vizitare, dar daca ai sita pentru aerisire, poate fi o problema. Incearca sa astupi orice ti se pare ca permite aerului sa treaca din interiorul mastii in incapere, chiar si usita de vizitare, si vezi mai apoi, daca tot vine mirosul, e de altundeva. La scurgere nu are cum sa fie atita timp cit fiecare scurgere are sifon, are acel cot care mentine o mica cantitate de apa tocmai pentru a nu permite mirosurilor sa intre.

| cristi202 a răspuns:

A, am uitat un lucru: se intampla cand e frig pentru ca probabil tevile se contracta din cauza frigului, orice material are un coeficient de contractie, de aceea podurile sunt puse la un capat pe role, si, nefiind bine prinse, apare pe undeva o crapatura prin care ies mirosurile.

| QuelQui a răspuns:

Din tot ce spui, cred ca mirosurile alea iti vin de la subsol (nu e mizerie acolo?) sau de prin apartamentele vecinilor, nefiind inchis etans. Poti sa pui tu orice in tevi.
Deci, vezi prima data subsolul. Apoi, chemati (veti plati pentru asta) sa vi se curete/desfunde/spele tevile de scurgere.

| ChristianKalman explică (pentru QuelQui):

Subsolul blocului e parcare, blocul e relativ nou, din 2014. Problema cu vecinii există, sunt cam morocănoși, nu sunt de acord cu nimic. Administratorul o ține pe-a lui cu blocul și garanția, că nu e nimic în bloc, totul e în regulă, mirosul e din cauză că există la mine la apartament o problemă. I-am spus că o să izolez acolo cu spumă și cred că asta voi face.

| QuelQui a răspuns (pentru ChristianKalman):

Trist!
Mai ales ca daca blocul e nou, nu cred ca s-au mutat pensionari acolo. Nu ar trebui sa fie mai deschisi la minte?

| ChristianKalman explică (pentru QuelQui):

Ba da, sunt și mulți pensionari fancy, culți, șamd. dar care nu respectă niciun alt vecin.

| QuelQui a răspuns (pentru ChristianKalman):

Pff! Parca ai fi in Ardeal. "Nu ma bag" e la ordinea zilei. Nu se baga unde trebuie. Dar unde nu trebuie...
Si zau, nu stiu cat de educat, cult poate sa fie un om daca nu-i respecta pe cei din preajma! Si pe la mine in bloc unii imi dadeau cu tifla ca ei, mai "destepti" si-au rezolvat problema. Numai ca era o peticeala, nu rezolvare. Un exemplu: o teava sparta, inunda vreo 3 sau 4 etaje la bucatarie. In loc sa se repare teava, unul a pus sac de nailon pe sub masca (de la tevi) ca sa nu-i ude lui peretele. Tampenia de pe lume, facuta de un "domn", mare afacerist, bla-bla-bla dar fara pic de minte si care... "nu s-a bagat" sa discute cu vecinii si sa repare teava. In final reparatia s-a facut, dar pentru ca s-a zbatut... o femeie. Eu inca nu eram in bloc atunci. Dar afaceristul imi dadea mie lectii de cum trebuie procedat, sa nu vin "cu exemple proaste din alta parte".

| ChristianKalman explică (pentru QuelQui):

Eu sunt arhitect, am căutat toate variantele posibile, am încercat cu „de toate". O să fiu nesimțit și o să bag un tub de spumă acolo. Eu sunt din Ardeal, dar, dacă s-ar fi ivit o asemenea problemă, toți ar fi căutat o soluție dacă aflau despre ce e vorba.

| DeeyuAndrei a răspuns:

Am o prietena care stă la fel, la ultimul etaj al unui bloc, și de aceea miroase urât. Ea "rezolva" problema cu puțin spray de cameră.

| ChristianKalman explică (pentru DeeyuAndrei):

Am odorizant permanent în baie, în zadar. Noaptea țin geamul rabatat și dimineața trebuie să aștept cam jumătate de oră să se aerisească pentru a o putea folosi. Cu cât e mai frig, cu atât miroase mai urât.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ChristianKalman):

Pune frumos un ventilator pentru evacuare pe aerisire, de-ala care cand nu functioneaza sta inchis. https://www.dedeman.ro/....../p/2005410