| Justlikeme11 a întrebat:

M-am mutat de vreo 2 luni in chirie. Acum vreo 3 saptamani, vecinii mei m-au terorizat pur si simplu cu zgomotul de bormasina. Nu am avut nicio problema cu asta la inceput, insa dupa cateva zile ei tot spargeau peretii si bazaiau ore intregi cu bormasina... si asta numai dimineata pe la 7-8, seara in jur de ora 18 si... la ora 23-00 cand eu incercam sa dorm, ei inca aveau treaba. Intr-o noapte pe la ora 2 s-au gasit sa faca asta si am zis ca nu mai rezist si ma duc peste ei. Am vorbit cu proprietara si a zis ca sunt tineri, ca abia s-au mutat si alte bla bla-uri ca sa ma potoleasca.

Am suportat asa vreo saptamana si pot sa va spun ca ei nu fac gauri 10-20-100 ca tot omul, ei cand pornesc acel aparat, bazaie intr-una cel putin 15-30 min, apoi pauza de 10 minute si incep iarasi.Au trecut aceste 3 saptamani, in care am crezut ca au terminat, cand ma trezesc ieri dimineata, la ora 7: 30 ca imi canta bormasina.A tinut totul pana la ora 12 si azi de dimineata de la 8:30 pana cand am plecat de acasa la ora 13 am tot auzit zgomotele. M-am intors la ora 18 acasa si ei tot cu constructia...acum este ora 19:45 si inca ma enervez de la zgomot.

Este normal ce fac ei? Ce este de facut, pentru ca numai suport? (stau cu cineva care si lucreaza, vine din ture si nu se poate odihni)

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Faci reclamatie direct la primarie (recomand prin domnuleprimar.ro, majoritatea primariilor le iau in serios, le dau numar de inregistrare si raspund in termen de 30 de zile - eu asa am pus la punct un dobitoc care isi retrocedase o parcela de linga bloc, o imprejmuise si o lasase in paragina). Nu de alta, dar se prea poate ca nemernicii sa darime pereti de-aiurea si sa nu aiba autorizatie pentru asta. Plus de asta, la ore aiurea, in special dupa ora 22:00, nu stai la discutii, suni direct la politie. O data, de doua ori, de zece ori, pina se satura de amenzi.
Nu pune botul la rezolvarea prin socializare, asta spun cei care s-au inmuiat asa cum scrie la carte. Asa e romanul, "taci si inghite". Nu te obliga nimeni sa inghiti, ai posibilitati de actiune, foloseste-le!

| Justlikeme11 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc! Mai mult ca sigur voi anunta politia daca se mai intampla, mi-era teama numai sa nu zica ceva femeia la care stam in chirie, dar pana la urma sa stea ea in conditiile astea, avand in vedere ca am rugat-o sa faca ceva in privinta asta si a durut-o undeva!

| KodrutZ a răspuns (pentru Justlikeme11):

Tu ca si chirias trebuie' sa ai grija de drepturile si linistea ta, nu proprietarul. E ca si cum ai inchiria o masina si ai vrea sa vina firma de inchirieri sa ti-o scoata din zapada sau sa iti faca plinul.

11 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Numai proprietarul poate lua masuri.

| Mihaela1964 a răspuns:

N-ai ce face, isi renoveaza casa si asta dureaza 1-2 luni.Probabil ca nu dau gauri, cum se aude ci sparg faianta si gresia veche si pun alta.Mult nu mai dureaza si vei avea liniste si pace in casuta ta.Asta e traiul la bloc, din pacate.Pentru confort maxim, stai la casa( bineinteles si cheltuieli maaaaxime!).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaela1964):

Ce vorbesti? Legea este pentru toti nu ca n-ai ce face, m-ai deranjat te-am reclamat si cu asta basta. Cum vine asta 1-2 luni, sa-si ia meseriasi ca nu dureaza mai mult de 2 saptamani renovarea unui apartament, eu am dat o gaura in perete la ora 12pm si nu au trecut 10 minute de m-am trezit cu politia la usa, am p[rimit avertisment doar.
Justlikeme11, mergi la politie si fa reclamatie, macar nu au avut bunul simt sa intrebe si ei cand pot face reparatii

| Mihaela1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca-s mai toleranta pentru ca nu mai locuiesc la bloc, am cam uitat sicanele facute de vecini si cred ca buna convietuire cu vecinii iti protejeaza nervii defapt.Fiecare face ce doreste (il reclama sau nu), ca doar traim intr-o tara libera, nu? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaela1964):

De ce nu te muti cu mine pe scara ca sa faci ce vrea muschiul tau, ai curaj? laughing

| Planta55 a răspuns:

Parerea mea este ca ai pute sa de duci la ei si sa le spui frumos parerea ta

| Anonima6 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat asta cu vecini mei de jos. am un frate de doi ani. atunci nu avea nici un an. TIMP DE DOI ANI TOT ASA O TINEAU! Nu ii mai puteam suporta. 2 ANI! Se enervau parintii mei ca Darius fratele meu nu se odihnea amiaza bine. pana intr-o zi... mama a chemat POLITIA. Acum cand are si el o fetita micuta cand Darius fuge pe la ora 10 prin casa SUNA aia de jos. Ca rasplata pentru noi au chemat si ei intr-o zi politia ca seara Darius facea galagie.

| KodrutZ a răspuns (pentru Anonima6):

Dati-i in judecata pentru denunt calomnios. Imbecilii va frecau la cap cu bormasina, Darius nu are cum sa faca galagie cit o bormasina. Sa mor de va inteleg pe astia... cum sa suporti asa ceva 2 ANI? Pai in 2 ani isi vindeau apartamentul de cite amenzi luau din cauza mea.

| LuLu33 a răspuns:

Parerea mea este ca ai pute sa de duci la ei si sa le spui frumos parerea ta, pentru ca eu cred ca nu as rezista in locul tau nici o zi ca sa nu dorm bine.
Problemele se rezolva mai mereu prin socializare, iar daca sunt intelegatori vor gasi o solutie sa nu mai faca atata zgomot happy.