| alexandrubt13 a întrebat:

Buna mai pun odata o intrebare care soi de vita de vie este cel mai bun pentru bolta inalta 3 m, rezistent la ger boli si daunatori sa fie chiar ecologic- bianca -tereza fany -muscat de ceseberg sau altul ce mi recomandati eu am deja moldova si lidi

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Sa faci ce spui tu foloseste un hibrid nu soi, alea nu urca asa de mult si api trebuie sa stropesti.Bine acu poate ai spus si tu soi asa din obisnuinta.Soiurile is alea nobile si au nevoie neaparat sa fie sropite, nu au rezistenta la ce spui.Hibrizii sau vitele americane is bune pentru asa ceva.Alea au diferite denumiri fctie de zona.Dar hibrizii nu au struguri de calitate, dar ai bolta ai rezistenta la ger la boli daunatori.Ce sa zic nume Noah, 2001 sau habar nu am care or mai fi.Vezi via aia ce o aveau oamenii prin curti aia sa folosesti.Iei butasi pui la inradacinat ai obtinut vita, o poti face chiar la locul definitiv, tai corzi din alea de un an le infingi in pamint unde vrei sa fie bolta, faci un musuroi deasupra ca lasi asa vreo 2 ochi deasupra solului, deci acoperi cu pamint afanat ce este deasupra si aia e astepti sa creasca.Ce spui tu de astea nu am auzit, poate or fi ceva hibrizi noi sau soiuri, dar pentru bolta eu asa te sfatui sa faci, ia de la altii care au deja bolta.