| Cheteg_Dragos_1997 a întrebat:

Mi s-a ars becul in camera si cred ca e din cauza firelor. (A fost un electrician nepriceput) ce fir să pun din tavan și până la Lustra? De ce dimensiune?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La 1-2 becuri e suficient 1 mm. Pune un conector cu suruburi la legatura dintre firul din tavan si cel de prelungire. Mai ales daca firele sunt din materiale diferite legatul firelor intre ele da probleme.

| Cheteg_Dragos_1997 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ma poti ajuta si in legatura cu conductorul? ce fir sa folosesc? momental e foarte scurt si trebuie schimbat

| Cheteg_Dragos_1997 explică (pentru Cheteg_Dragos_1997):

Pot cere doar conductor de 1mm? nu sunt diferite feluri?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Cheteg_Dragos_1997):

Cablu izolat cu conductor litzat de cupru ( rosu ), e si maleabil. Gasesti la metru in Dede sau metalo-chimice.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tu ai la lustra doua fire, unu care e faza, deci care are curent pe el trebuie sa il pui la intrerupator, apoi de la intrerupator ajunge la bec si se pune acolo la dulie in mijloc, alantu cablu de la dulie lateral pleaca fir pana la nul oriunde ai un nul il legi acolo.Deci intotdeauna faza trebuie sa treaca prin intrerupator.Marimea intrebi la magazin si aia stiu sigur ce sati dea.Si becurile se mai ard singure nu din cauza firelor.Becurile nu consuma mult deci nici conectia nu trebuie sa fie acum stransa la menghina sa zic asa.Bine nici sa se miste contactele daca is facute pe undeva, desi nu vad cine lear misca.Deci nu stii tu daca electricianu a fost nepriceput doar ca ti s-a ars tie un bec.

| popa07ady a răspuns:

Poti folosi FY1, 5 sau MYYM 1, 5