| ellebelle a întrebat:

Nu stiu daca am ales bine categoria însă am o problema cu centrala termică in sensul ca atunci cand pornește (încălzirea) merge flacăra vreo 5 minute apoi se oprește, apoi pornește iar dar se oprește după 30 sec si tot asa pana se oprește ea singura cand se face temperatura setata pe termostat. Ariston, model cu butoane. Help!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine sa chemati un instalator. Nu va luati dupa sfaturile de pe internet pentru ca poate mai sariti si in aer. Este gaz metan, nu apa potabila.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Simptomul denota un senzor care deconecteaza flacara in anumite conditii.
Cand a fost facuta ultima revizie tehnica la centrala?

| ellebelle explică (pentru Bula):

Luna trecută.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate face o resetare din fabrica (Are un buton dedicat fiecare centrala. Ala unde este desenata o cheie fixa). Daca nu merge trebuie chemat service-ul Ariston. Este, de obicei, cel ce-ti face verificarea la doi ani.

| ellebelle explică (pentru Salontanul):

Multumesc. O sa chem un instalator pentru ca nu e de joacă.

| Salontanul a răspuns (pentru ellebelle):

Cu placere dar instalatorul nu va rezolva problema. N-are voie sa se atinga de centrala decat un meserias de la firma trecuta in garantie, cei ce au pus centrala in functiune. Atentie mare!

| popa07ady a răspuns:

Vorbeste cu cel care ti-a facut verificarea tehnica. Daca centrala este veche vei baga bani in ea mereu... iti recomand s-o schimbi! Dupa cum spui tu, probabil senzorul de temperatura sau cel mai grav, schimbatorul de caldura!

| CristiMihaiu a răspuns:

Bună.
Contează cum este setată centrala și desigur ce model este, pentru a putea primi un sfat cât mai exact.
Eu îți recomand însă să iei legătura cu o firma de service Ariston - poți suna și la call center-ul lor.
E cel mai bine pentru siguranța ta și a familiei tale. Și în felul acesta nu ai nicio problemă legată de păstrarea garanției.