| Nimeni20192018 a întrebat:

Panourile solare merg cu orice fel de becuri sau au becuri anume?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Becurile merg cu panourile nu panorurile cu becurile.
Un panou solar produce energie electrică atât timp cât este iradiat de soare. Dar atunci ai lumină de la soare, nu ai nevoie de lampă sau de bec. Deci ai nevoie de niște acumulatori pe care să îi încarci, ca să îți livreze energie electrică pe timp de nOapte. Becurile le alegi în funcție de caracterisiticile sistemului de stocare a energiei.

| mihai69 a răspuns:

Panourile solare singure nu fac mare scofală.
Trebuie sa ai după ele un sistem de stocare și eventual de conversie a energiei captate de ele.
În funcție de acel sistem, vei alege tipul de bec folosit: de CC sau CA. Așa cum deja s-a spus, cele mai eficiente sunt cele cu LED, indiferent de modul cum sunt alimentate.

| relian a răspuns:

Depinde ce instalatie ai.Panourile solare pot fi folosite singure,fara racordare la reteaua electirca,sau cu racordare la reteaua electrica.
Cele mai multe,vorbesc de oameni care au pus au cu racordare,pentru ca si asa este f scump daca ar fi sa fii total independent te costa mult mai mult.
Sa fii independent trebuie sa schimbi toate becurile si ce mai ai tu electric in casa,asta pentru ca acel curent generat de panouri va intra in baterii,deci independent inseamna sa cumperi si ditai bateriile care te costa f mult,iar acele baterii au curent continuu,iar becurile tale si consumatorii cei aia is pe alternativ acum,deci te va costa mult,plus nu stu cum faci cu tv si cu mai stiu eu ce alte electronice laughing care primesc curent alternativ au transformator,trebuie sa modifici si aceste elctronice,nu stiu exact ce si cum dar banui ca asa ar trebuie.

Metoda cea mai folosita este racordarea ta la reteaua elctrica a orasului, se contorizeaza ce intra de la panourile tale solare in retea, apoi ce consumi tu de la retea in zilele cand panourile nu fac fata, noaptea si mai stiu eu cand si poate sa ti se mai dea ceva credit, sau sa fii pe zero.
Dar ca idee la momentu asta nu prea merita panourie solare pentru ca investitia este prea mare, cu banii aia ce tu trebuie sai dai acum platesti curent nu stiu cati zeci de ani laughing poate ca daca or sa devina mai comune atunci se vor ieftini si vor deveni rentabile.

Deci daca ai panouri solare racodrate la reteaua electrica a orasului tu nu schimbi nimic in casa la tine.

| Bizon95 a răspuns:

Orice fel de becuri pot fi aprinse cu, puterea curentul generat
insa de preferat led, ca sa consume cat mai putin