| alexandrubt13 a întrebat:

Buna! Pentru zid exterior tencuit lipirea vatei bazaltice care este cel mai bun, recomandat adeziv pentru lipire? Eu am zis ceresit ct 190 sau 180? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| TudorVali a răspuns:

Adeplast Mineralwool kleber, lipire si spacluire, foarte bun recomand

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai bun dintre cele doua este CT190, avand un adaos de fibre care il fac mai rezistent mecanic. De aceea este si putin mai scump.
O soluție foarte buna este si utilizarea CT180 pentru lipire si CT190 ulterior, ca masa de spaclu.
Si nu te lua dupa semidocti, vata bazaltica de fatada este o soluție foarte buna, mai buna decat polistirenul si este fabricata special pentru izolarea exterioara, insa unii maistori se cred mai deștepți decat producatorii. Si nu, izolatia nu se face la interior, prima optiune este exteriorul, doar acolo unde nu este posibil sau e foarte scump se face la interior. Omuul iti va aduce argumente, dar nu are notiuni elementare de fizica, confunda rezistenta termica cu caldura specifică si contrazice fara masura ingineri, arhitecti si proiectanti.

| relian a răspuns:

Cel mai bun este sa lipesti sau sa prinzi polistiren la exterior,nu vata minerala.
Dar daca tot vrei sa faci cum stii tu,cel mai indicat este sa intrebi pe aia la magazin care vand adeziv,cel mai bun,este normal cel mai scump.
De ce nu izolezi cu vata aia la interior,vata se foloseste cand izolezi la interior,la exterior doara dai mortar si vospea si aia e tot.
La interior pui vata,sau polistiren,pui profile, bagi rigips, gled si vospea.
Izolarea la exterior este o prostie, nu stiu de ce romanii si europenii tot persista in magaria asta, daca face unu o magarie hai sa facem toti laughing

| PavelAndrei78 a răspuns:

Adeplast Mineralwool Kleber folosesc, se lucreaza foarte bine. Este foarte rezistent, recomand

| DoarEuLeo a răspuns:

Recomand Adeplast Mineralwool kleber, lipire si spacluire, este adeziv si masa de spaclu pentru vata minerala bazaltica