| Ochialbastri99999999 a întrebat:

Bună. Referitor la pivnița casei. Am o pivnita care o folosesc doar pentru murături și pentru spațiu de depozitare a diferitelor lucruri. Pereții mereu se scorojesc. Nu am apa în beci și nici mucegai. Cu ce as putea masca câteva porțiuni din pereții scorojiti, pe care nu sta nici tencuiala? O idee, orice sfat ar fi de mare ajutor.

Răspuns Câştigător
| Nouvel a răspuns:

Este totusi umezeala data de pamantul in care se afla pivnita. Un perete de beton ar ajuta dar e munca multa. Doar pentru mascare, un perete de scanduri. Dar se vor umezi si se vor macina in timp.

| Ochialbastri99999999 explică (pentru Nouvel):

Mulțumesc. La asta m-am gândit și eu. Mulțumesc de sfat.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Imbiba tencuiala cu amorsa nediluata, o va intari incredibil de mult. Nu sunt sigur ca se rezolva, dar costa putin si merita incercat.
Daca se intareste, poti aplica un adeziv de polistiren cu plasa de armare.
Daca ai un dezumidificator electric, probabil ar face minuni.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru pivnita (si alte spatii de depozitare) cel mai sanatos este datul cu VAR.
Este dezinfectant, transpira (iese apa si se evapora prin el) si arata bine.
Varuirea se face cu bidinea si trebuie repetata cand incepe sa se faca gri mai inchis, pentru reimprospatare. Este o operatie usoara, ieftina si eficace.
In var se poate amesteca si piatra vanata impotriva eventualei mucegairi.

| Ochialbastri99999999 explică (pentru Bula):

Cu var am dat în fiecare an, dar pica jos, cu tencuiala cu tot. Am 2 pereți pe care nu sta nici var, nici tencuiala. Tot beciul este dat cu var

| Bula a răspuns (pentru Ochialbastri99999999):

Nu cunosc "constructia", dar faptul ca cade tencuiala inseamna ca peretele este umed, probabil din pamant.
In cazul tau, presupun ca peretii pivnitei (fundatia casei) sunt facute din piatra, bucatile fiind puse simplu una peste alta.
Din pacate, constructia fiind deja facuta si se afla in pamant, caz in izolarea de apa este aproape imposibila si/sau costisitoare.
Poti doar sa ajuti uscarea peretilor, prin aerisirea pivnitei.

Cel mai simplu ar fi constructia unei pivnite noi, facuta ca lumea.
Alte posibilitati ar fi: turnarea unui zid de beton hidroizolant in exteriorul intregii fundatii existente, cu drenarea exterioara al apei (la mai multe nivele).

| relian a răspuns:

Adica ai o groapa in pamand, asta vrei sa spui laughingpe care ai incarcato cu tencuiala.Dar plasa ai prins pe acei pereti, ceara daca is din lut, pamant?
Daca nu ai pus plasa ceva normal sa cada, asa ca baga plasa si incarca iar, o sa vezi ca n-o sa mai cada.

| Adrianod a răspuns:

Din ce m-am mai informat si eu, trebuie intai sa hidroizolezi peretii, din cauza umiditatii iti cade tencuiala si o sa tot cada pana nu hidroizolezi. Exista tipuri de hidroizolare prin injectie sau solutii pe care le aplici direct pe zid inainte de tencuiala.