| mdc97 a întrebat:

Buna!
Se poate monta mobilier superior de bucatarie pe perete rigips?

context: Parintii mei au cumparat un apartament nou, si peretele unde e planificat mobilerul din bucatarie este din rigips.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Linistit. In doua variante -dibluri tip molly la fiecare corp sau cu un sistem dedicat, format dintr-o sina pentru mobilier suspendat, care poate fi fixata tot cu dibluri tip molly in fiecare profil.
Profilele se localizeaza simplu, cu ajutoril unui magnet. Daca ai gasit unul, le gasesti usor si pe celelalte, masurabd din 60 in 60 (sau din 40 in 40, daca montatorul a fost mai generos).
Nici intr-un caz mobilierul nu se va prinde in peretele din spate, nici nu este nevoie sa scoti vreo placa. Chiar eu am acasa mobilier suspendat din lemn masiv, cu usi de stejar de 5 cm, stau fara probleme.

| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa scoti prima placa de rigips pentru a intari caroiajul acolo unde iti vor veni fixate acele corpuri. Daca nu are caroiaj folosesti dibluri mai lungi, de 80 mm sau chiar de 100 mm, pentru a intra in peretele de caramida, BCA sau beton.

| NLS a răspuns:

De putut se poate, dar daca e doar rigips fara placa OSB (de 15mm) in spatele lui, e cu cantec, in functie de incarcarea pe care o va avea corpul la final. Si in functie de grosimea placii de rigips.

Daca ati putea bate usor in el, din loc in loc trebuie sa se gaseasca profilele de lemn care formeaza scheletele peretelui, incercati sa prindeti in ele daca se poate.

Daca rigipsul a fost aplicat peste un perete de BCA, nu e nici o problema, folositi doar alte dibluri mai lungi (macar cu 1, 5cm mai lungi decat cele livrate cu dulapul/corpul).

| darrio2007 a răspuns (pentru NLS):

Rigipsul nu se monteaza pe lemn ci pe caroiaj din profile de Al.

| trophin a răspuns:

Merge. Dar cu șuruburi, fluturi pentru asa ceva. Sau suporți brachet sub mobilier. Și/sau prindere de tavan. La lipire.