| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara. Am achiziționat de curând centrala ariston genus one 30 prin condensare și as vrea sa știu cum e corect sa setez temperatura la apa menajera și la calarifere pentru un consum corect fără sa își piardă condesarea? Multumesc!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Temperatura agentului termic o setezi la minimul care asigura încălzirea. Acest minim depinde de dimensionarea caloriferelor și de gradul de izolare al locuintei. Eu de exemplu o țin pe 38 de grade toamna și primăvara, și o ridic pana la 42 sau chiar 44 de grade când afara e ger.
Apa calda se setează la temperatura maxima la care o utilizezi, astfel încât sa nu o amesteci cu apa rece pentru a o aduce la temperatura dorita. La mine e setata pe 42 de grade, temperatura la care imi place sa fac bai fierbinti.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru incalzire: 55-70 grade.
Pentru apa calda: 42-45 grade (astfel nu trebuie sa racesti apa fierbinte, se folosste direct.

| sierra1 a răspuns:

"corect" ăla e relativ. Dar unii zic cum că 60-65 grade e optim

| Dismally a răspuns:

Pentru condesare, la centrala mea e sub 60 grade, undeva la 50 - 55, eu am una Bosch. Vezi si tu prin manual, ar trebuie sa fie specificat ceva acolo, probabil tot cam atat va fi si la tine.