| Marius00E a întrebat:

Buna seara.
Am cumpărat câțiva pui de muscate și am vazut că au o pânză albă și vreau să ii mut in alte ghivece mai mari.Intrebarea este daca desfac acea panza albă sau o las așa?
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La ce pânză te referi? Rădăcină e învelită în pânză? În general, oamenii de la sere protejează răsadurile "cu rogojini sau cu saci de pânză umeziţi, împotriva vântului şi a radiaţiei solare".
Dacă e așa, indepărtează pânza.
Dar, daca "pânza" la care te referi face parte din rădăcina plantei, care s-a format din cauză că nu a avut spațiu suficient, atunci lasă-le așa cum sunt, e de ajuns să le transferi in ghivece mai mari, într-un pământ umezit și ține-le in spații luminoase, dacă vrei să inflorească frumos, dar ai grijă (mare!) câtă apă le dai. Nu sunt flori chiar așa sensibile, dar cu apa nu se prea împacă. Și nici cu înălțimile prea mari. Plantele se udă doar cand e necesar. Abuzul de apă le distrug (tulpinile se înmoaie, putrezesc/se înnegresc).
Daca au o pânze între frunze, atunci e vorba de acarieni (păianjeni de plante).

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Asa se vand rasadurile. Planteaza-le cu tot cu panza. Panza se va desface singura in pamantul umed, dupa cateva luni. Nu afecteaza cu nimic planta.

| Marius00E explică:

Va mulțumesc!

| Gabryel11 a răspuns:

Acea panza alba este radacina muscatei asa ca poti sa o lasi asa cum este acum.