| JohannesZu a întrebat:

Buna seara,

Am doua fetite mici care tot dau palme la ecranul televizorului!
Vreau sa formez o protectie de ecran din plexiglas sau Guttagliss Hobbyglas ideea e ca nu stiu cu ce sa le prind de marginea televizorului!

Am vazut pe nea gogu ca erau ceva producatori de protectii pentru televizore si aveau ceva prinderi negre... dar sincer nu prea imi dau seama.
Asa bine de suport fiind foarte mic, intr-o imagine foarte mica!

Apreciez ideiile constructive!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Cu drag!
Scuze, acel "daca dau cu mingea" e intrerpretabil. "Eu dau", "ele dau", aceeasi forma a verbului. Credeam ca e prima varianta happy
Poate imi spui cum ai facut. Chiar sunt curios. Mie imi place sa mesteresc, si o asemenea chestie ar fi o provocare pentru mine.

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Bucăți de metal in forma de 'U', prinse cu șurub de plexiglas. Intrindul din U sa fie exact pe dimensiunea grosimii tv-ului, ca sa îl poată prinda ca niste cleme, elasticitatea metalului (daca nu e tabla groasa, permite asta), permitind sa fie prinse de televizor în acest mod.
6 bucăți ar trebui sa fie suficiente.

| JohannesZu explică (pentru cristi202):

Mulțumesc pentru răspuns si e o idee destul de bună doar că bucătiile astea de metal nu prea am de ce să le prins... iar cu banda dubla adeziva ma gandesc ca cedează la un momendat sub greutatea pexalului!

am vorbit cu un domn care producea protectii din acestea pentru televizor si mi-a zis Mihai, el asa proceda. caura si baga cu niste fasii de polipropilena cu scai!
oricum in orice caz mi-a zis ca pexalul trebuie sa fie gros, ideal ar fi de 4!

mulțumesc pentru răspunsuri!

| cristi202 a răspuns (pentru JohannesZu):

E o idee si ce zicea acel domn
Dar cred ca nu ai inteles ce am zis eu. Metalul de plexiglas il prinzi cu surub, gaura metal, gaura plexiglas, surub in ele. Metalul de televizor, daca e tabla de 0, 5 mm poate doar sa fie o fisie de tabla, si dupa ce ai prins-o pe plexiglas, o mulezi (tabla de 0, 5 se indoaie usor) pe muchia tv-ului ( ideal mai intii pe o bucata de material de aceeasi grosime cu muchia tv-ului pana capata cit de cit forma necesara) in forma de U. Daca pui asa pe toate cele patru laturi, va sta fix, pentru ca nu are vreun grad de libertate sa se miste.

| JohannesZu explică (pentru cristi202):

Da, am înțeles acum! mulțumesc de idee... treaba sta in felul urmator... locul unde vine si se prinde de plexiglas in surubel fie el capul surubelului si partea cealaltă adica piulita, va veni direct pe pixeli (display) si tare imi e ca vreodata daca dau cu mingea in protectie, s-a dat naiba ecranul. plus ca un U format din tabla de 0.5 nu cred ca ar tine un plexiglas cu grosime de 4!

dar o sa pun in balanta U-urile sau fasiile cu arici!

oricum mulțumesc frumos de idee!

| cristi202 a răspuns (pentru JohannesZu):

Daca copiii bat televizorul, tu lovesti cu mingea in el, ce mai ramane de zis? Doar sa il incui intr-o cutie cu sticla securizata, prinsa in dibluri de perete sau podea.

Suruburile vin pe marginea de 2-3 cm a tv-ului, linga display. Poti folosi suruburi cu cap inecat. Daca "zencuiesti" plexiglasul, (zencuirea fiind procesul slefuirii marginii unei gauri la un anumit unghi pentru a permite intrarea unui surub cu cap inecat pana la nivelul materialului in care e gaura, ca sa nu produca surubul denivelare, se face simplu cu un burghiu mai mare cu minim 4 mm diametru decat cel al gaurii), la insurubare surubul va trage tabla si o va mula cit de cit pe plexiglas. Poti pune deasupra capului surubului protectie de cauciuc, ca sa nu loveasca direct plasticul tv-ului.
O singura bucata de tabla nu tine plexiglasul. Nici o singura spita la roata de bicicleta happy. Pui mai multe, cu doua pe fiecare latura (eventual trei pe laturile mai mari) ar trebui sa tina, mai ales ca, odata indoit si fixat pe tv, plexiglasul ar trebui sa stea fix, fara joc, si atunci se comporta cu tablele ca un angrenaj, ca un tot. E ca suporturile de tv de pe pereti, cu doar patru suruburi, sustii greutatea suportului si a tv-ului. Iar otelul are rezistenta necesara sa suporte o lovitura de minge de fotbal. Chiar daca pare moale cand il indoi.

| JohannesZu explică (pentru cristi202):

Era vorba de fetițe sa dea xu mingea de jucarie in el! nu de mine!

| JohannesZu explică (pentru cristi202):

Bun... mulțumesc încă odata pentru ideea detaliată! weekend-ul aceasta o sa ma apuc de treabă cu ideile cumulate! o zi buna!

| JohannesZu explică (pentru cristi202):

Sigur, cu mare drag o sa iti scriu cum am procedat! o sa incerc sa fac si câteva poze si incarcate pe un site de uploadat imaigni!

| cristi202 a răspuns (pentru JohannesZu):

Multumesc!

| cristi202 a răspuns (pentru JohannesZu):

Cu drag!
Scuze, acel "daca dau cu mingea" e intrerpretabil. "Eu dau", "ele dau", aceeasi forma a verbului. Credeam ca e prima varianta happy
Poate imi spui cum ai facut. Chiar sunt curios. Mie imi place sa mesteresc, si o asemenea chestie ar fi o provocare pentru mine.

| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa le educati, epxlicandu-le ca nu este voie acolo, fiindca protectia aia nu le va oprii sa dea palme mai departe, dimpotriva.

| JohannesZu explică (pentru Violleta2022):

Stimată doamnă, deci va spun pe direct!
urasc stilul asta pe TPU cand cineva intreaba ceva, si altcineva intervine si spune (gen dumneavoastră)
-dar de ce nu incerci sa il educi?
Credeti-ma ca sunt unul dintre parintii care chiar încearcă din toate răsputerile sa aiba niste copii bine si frumos educati.
Dar credeti-ma ca la varsta de un 1 an si 2 luni cand nici macar nu prea realizeaza bine ce le zici, nu exista posibiltatea de a a înțelege prin vorba (educație).
Mai cunosc pe cineva care tot asa spunra ca si dumneavoastră ca, copilul de mic trebuie sa stie de rusine si de respect.

apropo, dumneavoastră aveți copii?

| Violleta2022 a răspuns (pentru JohannesZu):

Da, am doi copii mari acum si am trecut prin tot ce treci si tu acum, dar am rezolvat problema cu tact si impunere, nelasand copii sa faca ce vor ei, fiindca sunt foarte manipulatori.
Imi aduc perfect aminte cum fii-miu deschidea si inchidea modulul de la canale si cum efectiv pocnea ecranul pana a cazut televizorul.
Atunci am inteles ca nu-i de joaca si trebuie sa-l educam cu seriozitate. Nu aveam mai mult de 1 an pe atunci, el mergand in picioare pe la 8-9 luni.
Cu fii-mea a fost diferit, fiindca ne invatasem lectia de la celalalt copil si ne-am impus ei regulile cu blandete evident, in tot ce atingea si nu era voie.
Copilul nu trebuie speriat, doar sa-i spune-ti "nu, nu este voie" (pe un ton bland dar ferm, nu tipat) si sa fiti consecvent in a spune asta intotdeauna, ca de-l lasati 1 singura data sa faca diferit, apai va fi confuzat si va repeta manevra.

| mihai69 a răspuns:

Fie niște fâșii de "arici" autocolante, fie scoci dublu adeziv.
Dar nu cred că rezolvi mare lucru...

| cristi202 a răspuns (pentru mihai69):

Nu ar tine la palme. E vorba de șocuri mecanice serioase.