| unoarecare2 a întrebat:

Buna seara, am o centrala Ariston, cam o data la 1-2 zile se aprinde ledul rosu si nu mai incalzeste apa si trebuie sa ii dau restart si apoi merge normal, apoi iar face asa dupa ore bune. Care ar putea fi cauza de face asa? Multumesc.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cat iti indica presiunea apei la manometru?
Daca este peste 0, 5 cauta un specialist. Alta e problema.

| Simpatic a răspuns:

Cauza nu stiu, dar ariston mie imi pare cea mai proasta alegere am avut una si am schimbat-o dupa "numai" 9 ani de utilizare ca era praf de cat fusese carpita, iar alti vecini au schimbat centralele termice dupa 16 ani de zile.
Te poate ajuta cu problema ta doar daca chemi un inginer electronist specialist in centrale, altfel nu recomand sa intervina nimeni altcineva asupra ei si nici nu este legal.

| KR0NSTADT a răspuns:

Poate fi vorba despre termostatul intern de protecție la supratemperatură. Cheamă pe cineva de la un service specializat.